avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate kammy13

Activitate kammy13

Buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema privind modul de calcul al concediilor medicale.
Salariata este in ccc pana la 2 ani pana in data de 28.01.2014-avand o indemnizatie de 1000lei.Este insarcinata in 5 luni cu cel de-al doilea copil. Incepand cu data de 29.01.2014 va reveni la serviciu avand un salariu brut de 2850lei (net ar fi cam 2000lei) .
In luna martie e posibil sa isi ia concediu de risc maternal(o luna de zile) continuand apoi cu cel de sarcina si lauzie.
1. care este baza de calcul pentru cel de risc maternal? Ce salariu va avea (aproximativ)?
2. care este baza de calcul pentru cel de sarcina si lauzie?Ramane aceeasi baza sau se schimba (avand in vedere faptul ca cele doua concedii au coduri diferite).

Va multumesc anticipat!
Buna ziua. Cand se intocmeste contractul de colaborare si ce implicatii fiscale are acesta? Daca societatea apeleaza la formatori pentru sustinerea unor cursuri de formare profesionala (care dureaza 2-5zile) ce fel de contract trebuie intocmit?Ce obligatii fiscale si declarative implica?Mentionez ca profilul de activitate al societatii este organizarea de cursuri diverse .
Buna ziua,
Un salariat are concediu medical cod 01-boala obisnuita, 3 zile. Cum calculez suma aferenta CM avand in vedere urmatoarele:
- in 2010 a finalizat cursuri facultate de stat si a luat licenta in 2011;
- din 04.07.2011 este angajat la societatea noastra, fiind primul loc de munca. Are cim partial 4 ore si un salariu brut de 800 lei.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția plata contributii individual
Va multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa ma indrumati intr-o problema:
Un salariat si-a dat demisia si doreste sa isi plateasca singur contributiile la stat. Ce contributii poate plati? Ce formulare trebuie completate? Unde poate merge sa intrebe?
Multumesc!
Răspuns la discuția concediere dupa revenire din cic
Multumesc mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția concediere dupa revenire din cic
Buna seara! Am luat legatura cu angajatorul si el nu vrea sa ma concedieze (fapt la care ma asteptam avand in vedere ca e firma de contabilitate si majoritatea posturilor sunt de "economisti") dar nici eu nu vreau sa imi dau demisia (avand in vedere faptul ca in ultimile 6 saptamani am depus cvuri si doar 2 angajatori m-au contactat). Sa inteleg din raspunsul dv ca angajatorul este cel care decide daca ma va trimite in somaj sau nu? Deci ca sa fie bine pentru ambele parti...as putea accepta probabil un post part-time pana imi voi gasi un alt job....
Răspuns la discuția concediere dupa revenire din cic
Multumesc mult pt raspunsuri!
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu o nelamurire.
In luna septembrie se va termina concediul de ingrijire copil pana la implinirea varstei de 2 ani. Locul de munca este intr-o firma de contabilitate si consultanta fiscala. Cei de acolo mi-au comunicat ca nu mai ma pot primi din motive bine stiute…criza economica, o parte dintre clienti renuntand la serviciile firmei. In societate sunt angajati cca 15 economisti, eu avand tot postul de economist. Daca nu imi voi gasi un job adecvat pana in luna septembrie eu nu doresc sa imi dau demisia, ci sa fiu concediata pentru a putea beneficia de somaj. Ce motiv ar putea sta la baza concedierii mele?
Dupa data incetarii cic am dreptul la 20 de zile preaviz + 1 salariu compensatoriu?