avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate turturea

Activitate turturea

Discuție Impozit micro
Daca in 2 decembrie 2019 a plecat singurul salariat pe care l-am avut, in cat timp trebuie sa angajez un salariat pentru a plati in continuare un impozit de 1%? Daca nu am angajat pe nimeni pana astazi 31 ianuarie 2020 ce trebuie sa fac?
Multumesc!
Multumesc mult pentru raspuns

Buna ziua,
am si eu o problema legata de sistemul de canalizare al blocului.Stau la demisol si am vesnic peretii uzi in casa din cauza canalizarii care nu face fata si refuleaza.Va rog sa-mi spuneti cum pot proceda sa-l pot da in judecata pe dezvoltator.
Discuție Expertiza MLPAT
Buna ziua,
vreau sa va intreb daca este normal ca cei de la serviciul urbanism sa-mi ceara expertiza MLPAT in momentul cand am depus actele pentru obtinerea autorizatiei de constructie?Mentionez ca am obtinut toate avizele cerute de CU si ca nu mi se specifica in CU ca trebuie si aceasta expertiza.Am sunat la serviciul urbanism sa mi se explice de ce se cere si aceasta expertiza si mi s-a raspuns ca este o decizie luata in acea zi in care am depus actele si ca nu se stia despre ea.Eu va intreb este normal sa se ia decizii asa peste noapte numai ca sa nu iti dea autorizatie?Unde trebuie sa ma adresez pentru acest abuz,pentru ca eu asta consider ca este?
Buna ziua,
am un teren dat de primarie in baza legii 15/2003 care figureaza ca teren agricol sau arabil (nu mai stiu exact in momentul de fata pentru ca nu am actul in fata).Vreau sa ma apuc anul acesta de constructia unei case pe acest teren si mi s-a spus ca trebuie mai intai trecut in intavilan.Intrebarea mea este : unde trebuie sa ma adresez pentru aceasta, ce documentatie imi trebuie si cat ma costa aceasta trecere.Precizez ca locuiesc in sectorul Ilfov.
Multumesc.
Cum pot depune o rectificativa la declaratia 100/martie 2010, avand in vedere ca am trecut in declaratie doar impozitul pe salarii cu valoare zero iar impozitul pe profit l-am omis sa-l trec (tot valoare zero), mentionez ca firma are activitatea suspendata din octombrie 2009.Am sunat la administratie si mi s-a spus ca trebuie sa merg personal la ei deoarece voi fi penalizata ca nu am depus declaratia 100 si cu impozitul pe profit.Va rog sa-mi spune-ti daca mai pot depune o rectificativa in care sa declar impozitul zero, avand in vedere ca decl.100 este deja depusa.
Va multumesc.