avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate daniel2307

Activitate daniel2307

Răspuns la discuția mostenire
Multumesc pt raspunsul d-voastra dar de exp sa i se cumpere o casa care sa fie trecuta pe numele fetei si diferenta intr un cont pana la majorat?' Exista de exemplu cineva care poate verifica periodoc cum este tratata fata si conditiile de crestere si educare si in caz de neglijenta din partea mamei sa i se aplice sanctiuni,sau nu exista asa ceva si indiferent de conditii fata sta cu mama
Va multumesc
Discuție mostenire
Buna ziua,vrea sa va explic pe scurt o succesiune de evenimente si d voastra sa-mi spuneti ce se poate face in continuare:
fratele a murit in urma unui accident,nu era casatorit dar avea o fata,10 ani,si in urma procesului s-au castigat niste bani pt fata.As vrea sa stiu cum se poate face ca acesti bani sa fie numai pt fata,sa fie pusi intr un cont pana face fata 18 ani sau cum s-ar putea ca mama ei sa nu i foloseasca .Fata a aparut in urma unei relatii trecatoare(ca femeia mai are 3 copii cu trei tati diferiti,ca sa va faceti o idee despre mama)
Va multumesc
Răspuns la discuția nu stim cum se procedeaza
Aveti dreptate ,dar ce nu i normal e ca banii care sunt ai fetei sa i cheltuiasca pt intretinerea intregii familii(pana ajunge fata la majorat sa i foloseasca i a terminat mama sa(ca doar nu o sa stam sa spionam acu ce si cum cumpara)
Ce am vrea sa stim daca se poate verifica din cand in cand contul sau sa se faca contul pe numele la doi titulari(ea unul si al doilea din familia noastra) ca macar asa sa stim cat si pt ce are nevoie de banii respectivi
Va multumesc
Buna ziua,am si o nelamurire si as vrea ,daca stie cineva ,sa mi dea un sfat.
Fratele meu a murit intr-un accident de circulatie,nu era casatorit dar avea dintr o relatie anterioara o fata de 10 ani.In urma procesului s-a abtinut o suma de bani pt fata,as vrea s a stiu cum se procedeaza in aceste cazuri,ea fiind minora ,daca se poate pune un tutore comun cu mama ei sau mama ei poate face ce vrea cu banii.Noi,familia lui am vrea ca banii sa fie cheltuiti strict pt fata(mama are 3 copii cu 3 tati diferiti)
Va multumesc
Răspuns la discuția tutorele poate imputenici??
Multumesc pt raspuns,astea le stiam deja,ce i s a spu e ca fata are dreptul si ca ea poate ridica banii(prin tutore)si vroiam sa stim asta daca se poate si e legal ca tutorele sa imputerniceasca pe cineva.Multumesc
Buna ziua,am si eu o nelamurire si a vrea sa ma ajute cineva.Fratele meu a murit intr un accident anul acesta:nu era casatorit dar are o fetita dintr o relatie ,,trecatoare,,.El lucra initalia cu acte inregula,acu ar fi de ridicat niste drepturi banesti dar nu se poate face nimik pt ca singura care are dreptul la banii aia e fetita(la italieni numai mostenitorii directi au drepturi).As vrea sa stiu daca mama fetii in calitate de tutore poate face o imputernicire surorii defuntului pt a ridica banii sau ar trebui sa se deplaseza ea acolo(ea locuind in romania)Va multumesc
Răspuns la discuția despagubiri morale
Multumesc pt raspuns.As mai avea o nelamurire.In cazul cand despagubirea e bataie de joc in comparatie cu durerea pricinuita(gen 10 sau 20 milioane)se poate aplela in vreun fel criteriu de acordare a despagubirilor.(precizes ca fratele lucra in strainatate cu acte in regula)avand in vedere lipsa orcarui barem la noi in tara de acordare a cestor despagubiri.Multumesc
Răspuns la discuția despagubiri morale
Presupun ca asiguratoru ia in calcul actele de la dosar iar noi nu avem mai nimik(in acele momente nu ne a indrumat nimeni sa pastram chitante si facturi)Mentionez ca fratele a sta in spital 12 zile in care i s au efectuat mai multe operatii dar care nu l au ajutat.As vrea sa stiu cum ar trebui intocmit dosarul sau ar trebui sa apelez iarasi la avocat.
Va multumesc pt raspuns
Răspuns la discuția despagubiri morale
Va multumesc pt raspuns,deci e preferibil sa asteptam procesul(era chestia ca nu mai treceam prin atatea infatisari la proces si lucruri dureroase)si avand in vedere ca trebuie sa platim avocatul,care nu e deloc ieftin ziceam ca ieseam chit(adik ne dadeau mai putin decat am fi castigat la proces scazand avocatul ieseam cam la fel)
buna ziua,am si eu o intrebaresi vreau sa ma ajutati.Fratele meu a murit intr un accident de trafic(el fiind pasager)in mai anul acesta.Din cate stiu dosarul e inca la politiesi sigur o sa mai dureze.Ce as vrea sa stiu e daca pot cere direct de la asiguratorul vinovatului despagubirile si daca cineva ne poate da exemplu de cum ar trebui intocmit dosarul.Va multumesc