Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nu stim cum se procedeaza
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nu stim cum se procedeaza

Buna ziua,am si o nelamurire si as vrea ,daca stie cineva ,sa mi dea un sfat.
Fratele meu a murit intr-un accident de circulatie,nu era casatorit dar avea dintr o relatie anterioara o fata de 10 ani.In urma procesului s-a abtinut o suma de bani pt fata,as vrea s a stiu cum se procedeaza in aceste cazuri,ea fiind minora ,daca se poate pune un tutore comun cu mama ei sau mama ei poate face ce vrea cu banii.Noi,familia lui am vrea ca banii sa fie cheltuiti strict pt fata(mama are 3 copii cu 3 tati diferiti)
Va multumesc
Mama are calitatea de reprezentant legal al minorei si nu io se poate numi tuturoe decit daca mama este decazuta din drepturile parintesti.Cit priveste folosirea sumei de bani daca nu este in interesul minorei puteti sesiza Protectia copilului
Aveti dreptate ,dar ce nu i normal e ca banii care sunt ai fetei sa i cheltuiasca pt intretinerea intregii familii(pana ajunge fata la majorat sa i foloseasca i a terminat mama sa(ca doar nu o sa stam sa spionam acu ce si cum cumpara)
Ce am vrea sa stim daca se poate verifica din cand in cand contul sau sa se faca contul pe numele la doi titulari(ea unul si al doilea din familia noastra) ca macar asa sa stim cat si pt ce are nevoie de banii respectivi
Va multumesc