avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Activitate peechy

Activitate peechy

Buna seara,

Lucrez la o firma care nu se afla in insolventa, dar se afla in proces de reorganizare. Am fost in concediu de crestere copil si la reincadrarea pe post, inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului, mi s-a raspuns ca postul meu s-a desfiintat si prin urmare mi s-a propus incetarea CIM cu acordul partilor.

Daca nu sunt de acord sa semnez, poate firma sa-mi desfaca contractul de munca ?
Buna ziua,
Detin o societate comerciala impreuna cu partenerul meu si trec printr-un proces de partaj cu fosta sotie.
Aceasta societate este constituita in timpul casatoriei dar dansa nu este actionara la aceasta.
Fosta sotie poate pretinde la partaj actiuni, cota din profit, etc?
Pot cesiona cota mea din firma partenerului meu? In acest caz la partaj poate solicita cota parte din actiunile detinute de mine inainte de cesionare?


Multumesc
Discuție partaj
In cazul unui partaj cum se calculeaza acea taxa 3 % ? Reclamantul face o estimare a bunurilor ? Se plateste la inceputul procesului sau se poate plati si pe parcursul acestuia?
Ma aflu in proces de divort, intentat de mine, (sotul nefiind de acord)si sotul meu
mi-a folosit copia cartii de identitate in scopul trimiterii unei hartii denigratoare la serviciul meu. As dori sa stiu daca in acest caz, tinand cont de faptul ca eu nu am stiut de intentiile sale, se pot lua masuri juridice.Firma la care lucrez ar fi trebuit sa ia masuri la primirea acestei hartii si sa sesizeze politia pentru utilizarea datelor mele far accordul meu ?
Am intentat proces de divort sotului meu si mi-am parasit domiciliul comun.
In urma acestui fapt, ca un gest de razbunare, sotul meu a schimbat yala de la usa apartamentului si refuza sa-mi inapoieze lucrurile personale.
Exista vreo modalitate prin care sa il oblig sa-mi inapoieze bunurile ?
Discuție Divort
Divortul poate fi pronuntat din vina exclusiva a reclamantului ?