avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters148943

Activitate ContSters148943

Un angajat la o institutie publica poate sa aiba un contract cu durata nedetermiata pentru functia de baza si un contract cu norma partiala, pe durata determinata pentru prestarea de activitati in cadrul contractelor finantate de Comisia Europeana, la acelasi angajator?
Ce se intampla cu sumele corespunzatoare salariului primit pentru prestarea de activitati pe contractele finantate de catre Comisia Europeana (in afara de cele platite pentru salariul corespunzator functiei de baza) virate de catre fiecare angajat catre casa de pensii, sanatate, somaj, etc. Se regasesc la calculul pensiei angajatului? Cum se face in acet caz calculul pensiei?
Am si eu o situatie similara si va rog sa imi spuneti care este documenul care atesta stagiile si veniturile pentru care s-a retinut si virat CAS la BASS si cine il elibereaza?



Răspuns la discuția plata comision fara chitanta
Multumesc pentru idee. Chiar mi-a zis de atentie, adica 100 ron pentru extrasul de carte funciara la urgenta si cind l-am intrebat de ce l-a facut la urgenta a zis : pai cum nu voiai sa incasezi banii de la cumparator?. Pai normal dar era un contract in care termenul limita se apropia si defavorizat era cumparatorul nu eu, caci el pierdea avansul daca nu vira banii la timp.
Asa este, un obraznic cu parul alb, caci are spre 60 de ani. Daca era un pusti mai ziceam, ca viseaza mii de euro. O sa mai las un timp sa treaca si o sa-i trimit banii prin cunostinta.
Răspuns la discuția plata comision fara chitanta
Cind a vazut cit sint de socat de comisionul pe care il cere si ca ii cer socoteala pentru ce imi cere, cind i-am spus ca minte ca a cheltuit atitea bani cu apartamentul si altele mai rau incerca sa ma scoata pe mine nebun si vinovat ca nu-i inteleg munca si efortul depus. Mai normal era sa ma linisteasca si sa-si aduca aminte de cei 1% si astfel sa-i obtina. Mi se pare anormal chiar si pentru un escroc (recomandat) sa nu vrea nici macar cei 1%. Sa nu poata sa fie mieros cu clientul stiind ca face oricum evaziune fiscala si mai rau poate enerva clientul. Oricum are un merit, a gasit citiva clienti in 2 ani, a umblat un pic cu actele, merita 1% dar nu asa. Tot el s-a suparat ca magarul pe traista. In loc sa se multumeasca cu 1% Poate gresesc.
Răspuns la discuția plata comision fara chitanta
Eu nu cred ca a cheltuit bani din firma pe apartament de aceea nici nu vrea sa dea chitanta. Cind l-am intrebat cum a cheltuit 2000 de euro pe anunturi m-a facut nebun si prost printre altele, ca nu gindesc, adica trebuie sa il cred pe cuvint? De ce nu da chitanta? Daca a lucrat prin firma inseamna ca e normal sa dea chitanta. Eu cred ca s-a nimerit sa gaseasca si s-a bazat pe faptul ca sint cunostinta, recomandat, si ca mi-ar fi rusine sa nu-i dau bani. E adevarat, vreau sa ii dau bani, e normal, dar imi da de gindit ca nu vrea sa dea chitanta.
Răspuns la discuția plata comision fara chitanta
Asa cum am mai spus nu a vrut sa facem contract si mi-a cerut initial 1%. Dupa ce m-a tinut 2 ani pe loc, a cerut de doua ori si jumatate mai mult si a zis ca nu da nici un fel de chitanta ca el a cheltuit bani. Aici nu inteleg.Nu a vrut sub nici o forma banii cu chitanta. I-am cerut explicatii si chitanta si a inceput sa urle ca el a cheltuit. Bun, dar vreau chitanta. NU vrea sa imi dea si mi-a intors spatele si a plecat. Ce sa fac cum sa fac sa-i dau banii cu chitanta?
Cineva mi-a recomandat un agent imobiliar. Initial mi-a spus ca imi va lua comision 1%. Nu am am facut contract pt ca a spus ca poate dura mai mult din cauza crizei si sa nu fie in defavoarea mea. Dupa 1 an jumate l-am intrebat de ce nu se vinde casa si mi-a spus ca merge foarte prost piata. In acest timp mi-a gasit citiva cumparatori care acum vorbeau cu mine si stabileam sa ne intilnim sa depunem actele, acum dispareau.L-am intrebat unde da anunturi si am inceput sa caut anuntul meu. Stupoare, firma la care lucra nu avea decit doua trei anunturi, dar nici unul despre casa mea. Nu am inteles de ce o firma are doar asa putine anunturi in comparatie cu celelalte firme Intr-un final gaseste un cumparator care accepta pretul cerut de mine Incasez banii de la cumparator si acum agentul imi spune ca am sa ii dau 2500 de auro. Am rams blocat. Ii propun sa mergem la mine acasa sa stam de vorba, si apoi, incepea sa ma arda o problema: IMI DA CHITANTA PENTRU BANI? A inceput sa tipe ca sint nebun, ca el a cheltuit 2000 de euro cu apartamentul, ca el nu vine acasa la mine, ca poate ii fac ceva ca ce, mai vreau si chitanta dupa ce a dat bani pe anunturi si telefoane si actele pe care le-a scos. Atunci l-am facut si eu hot, mincinos, ca m-a pacalit, Am plecat si de atunci ma gindesc, ca totusi am o datorie morala sa ii dau bani DAR CU CHITANTA pentru ca asa e normal, lucrind la firma imobiliara si sa imi dovedeasca pe ce a cheltuit banii,
Răspuns la discuția gaini in spatele casei
multumesc,
Răspuns la discuția gaini in spatele casei
multumesc dar cind vreau sa abordez problema cu vecinul vreau sa spun: "conform.................. distanta minima necesara este de.................". deci conform carei legi, hotariri este valabila chestia asta cu 10 m?
Răspuns la discuția gaini in spatele casei
multumesc o caut acum