avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 995 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra15

Activitate alexandra15

Buna ziua
Am cumparat recent un pamant de 2195 de metri cu o deschidere de 20,61 metri. Inainte sa il cumpar a fost facuta o alipire a terenurilor. Unul fiind cu deschidere de 8,50 m si unul de 12,11 m. Eu l-am cumparat gata alipit. In stanga terenului pe care l-am cumparat este un alt teren. Acest teren este compus practic din doua terenuri, cel vecin cu mine cu o deschidere de 10,30 m are cadastrul. si este inregula, nu se suprapune du terenul meu. Celalalt care este dupa l-a obtinut aceeasi poersoana cu hotararea judecatoreasca, dar nu are cadastru. Acum vecinul meu vrea sa ma mute un metru in partea cealalta ca zice ca nu ii iese lui metrajul si ca eu sunt obligata sa ma mute. Vroiam sa stiu daca poate sa ma dea in judecata , sau daca are dreptate. Dupa parerea mea el s-ar suprapune singur(terenul fara cadastrul cu cel cu cadastru).
Precizez ca eu pe acest teren am obtinut toate aprobarile de imprejmuire, constructie casa. Am toate actele inregula.
Răspuns la discuția restituire taxa
si pentru o masina din anul1997 inscrisa in romania in 2009 cu euro 2 se mai poate recupera si aceasta taxa?
Discuție restituire taxa
buna ziua in anul 2010 am inmatriculat in romania un peugeot 206 cc , 1600 cm si am platot taxa de poluare 3160 ron.
daca dau statul in judecatata imi pot recupera banii???????/
va multunesc anticipat
Va rog frumos cine imi poate spune daca se plateste taxa de urgenta la buletin
Va multumesc anticipat
Discuție casa de amanet
Buna ziua
Ce acte mi-ar trebui si ce suma pentru a putea deschide o casa de amanet
Va multumesc
buna seara
Sotul meu este in penitenciar la Botosani si pe 25 aprilie 2012 a avut comisia de eliberare conditionata.
La comisie iau dat amanare 2 luni pe baza ca a mai avut o intrare in penitenciar cand era minor, dar a facut 18 ani in penitenciar. Nu a avut rapoarte sau probleme si chiar iau spus ca a avut un comportament bun dar pentru ca a avut antecedente nu ii dau acum drumul.
Intrebarea mea este daca la proces care il are acum pe 4 mai (chiar de ziua sde nastere) are vreo sansa sa il lasa sa plece sau macar sa ii mai scada o luna.
Va multumesc anticipat
vroiam sa stiu cum pot sa scot url-urile de pe net cu numele meu, mai ales ca videoul postat pe net cu mine , nu este postat cu acordul meu

va multumesc anticipat
buna ziua
este adevarat ca odata cu intrarea in viguare a noului cod penal la 1 octombrie se va face si o regularizare a pedepselor si celor care beneficiaza li se va mai scadea din pedeapsa?
daca noua lege prevede pedepse mai mici , de exemplu pentru furt, cel care este privat de libertate printro hotararea judecatoreasca definitiva benaficiaza de reuralizare?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția deducerea unei pedepse
va multumesc mult pentru raspunsuri

Buna seara
am sa va explic mai pe larg cazul , daca puteti va rog sa imi dati un sfat
Sotul meu cand era minor a primit o condamnare din care a executat o parte dar i-a ramas o "coada" de un an si 4 luni in anul 2003.
In anul 2004 a mai facut ceva si a primit o condamnare de un an si 6 luni. "coada" respectiva din anul 2003 de la pedeapsa din minorat i-a fost adaugata la pedeapsa de un an si 6 luni data in 24.02.2006
Din totalul de pedeapsa el a executat 8 luni in timpul procesului dupa care l-au eliberat sa il judece in libertate. La data de 1.01.2011 a fost arestat in elvetia si retinut dupa care l-au trimis in romania la data de 24 ianuarie 2011.
Acum se afla in penitenciar la botosani.
Intrebarea mea este daca se poate face ceva sa nu i se mai puna cei un an si patru luni "coada".
din cate stiu eu art 71 spuna ca revocarea eliberarii conditionate nu este obligatorie decat in anumite cazuri. Si daca ajuta la ceva ca el timp de 5 ani nu a mai facut nimic si ca are acte in italia precum ca are firma pe persoana fizica si documente de identitate.

am sa va trimit si cateva articole din documentele pe care le am eu :

1. in baza art 208 alin. 1 , art 209 alin 1 litera a, i din codul penal , cu aplicarea art 75 lit c din codul penal, art 74 litera b,c , art 76 litera c din codul penal pentru savarsirea de furt calificat a fost condamnat inculpatul la un an si 6 luni de inchisoare.

A. in baza art 83 din codul penal s-a revocat suspendarea conditionata a pedepsei de un an si 2 luni inchisoare aplicata din 12.03.2003

B. in baza art 83 din codul penal si art 7 s-a revocat suspendarea si gratierea conditionata a pedepsei de un an si 4 luni inchisoare aplicata prin sentinta din data de 14.11.2003

In baza art 33 litera a , art 34 litera b din codul penal s-au contopit pedepsele de la A. si B. in pedeapsa cea mai grea ( un an si patru luni)

In baza art 83 si art 7 s-a dispus ca inculpatul sa execute pedeapsa alaturi de pedeapsa aplicata in cauza, pedeapsade executare fiind de 2 ani si 10 luni

Din pedeapsa executta se va reduce timpul de arest preventiv de la data de 18.02.2004 pana la data de 22.10.2004

1. In art 61 codul penal s-a mentinut eliberarea conditionata prin restul de 317 zile ramase neexecutate din pedeapsa de 2 ani si 6 luni

S-a retinut cauza spre rejudecare si in fond s-a interzis inculpatului exercitiul drepturilor art 65b litera a , b , din codul penal in conditiilesi prevederile art 71 din C.p

vroiam sa stiu daca i se poate face deducere din pedeapsadata din 2006 cu cea din 2003

Va multumesc