avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1232 soluții astăzi
Forum Activitate Dinu Gabi

Activitate Dinu Gabi

Buna ziua,

Am un teren pe care familia mea in detine fara acte de proprietate de mai bine de 40 ani si pentru care platim tot de atatia ani impozite si taxe la stat .Din pacate, in urma cu cativa ani am pierdut posesia intrucat pe acest teren s-a instalat o familie de rromi. Astfel, uzucapiunea de 30 de ani nu este o optiune pentru mine....( asa ne spune si avocatul nostru, care ne-a asistat intr-un proces de partaj judiciar prin care speram sa obtinem o hotarare definitiva si irevocabila drept act de proprietate. Acea actiune insa, nr-a fost repinsa) .
Intrebarea mea este:
Pot depune o noua actiune de constatare a dreptului de proprietate asupra terenului, sau ar trebui sa merg pe revendicare , asa cum ma sfatuieste avocatul..?
Cert este ca nu mai stiu spre ce institutii sa ma indrept pentru a obtine alte documente (ce dovedesc proprietatea, posesia, folosinta, etc...) in sustinerea
oricarei dintre actiunile de mai sus...

Apreciez foarte mult orice raspuns primit din partea d-voastra!
Răspuns la discuția Revendicare pe Legea 10
Mai exista alta cale de a obtine terenul sau contravaloarea lui ??? Este vorba de un teren ce a fost preluat de catre stat prin anul 1970, impreuna cu alte terenuri de pe strada, iar acolo s-au construit blocuri. Eu nici n-am stiut de existenta unor documente ale acelui imobil, am gasit in urma cu cateva luni actul de vanz-cump in original ... si odata gasite, speram sa se mai poata face ceva......
Acest imobi a apartinut bunicilor mei, iar in urma exproprierii, au fost mutati cu chirie intr-un bloc, la decesul acestora mama a fost nevoita sa predea apartamentul. Familia mea nu a primit in schimbul acestui teren
( situat in intravilanul orasului Oltenita) absolut nimic.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca mai pot intreprine vreun demers pe Legea 10. Mi-a spus cineva ca trebuia sa depun actiune intr-un animit termen. Mai pot face ceva pentru a obtine un teren ??
este de preferat ca actul constitutiv sa fie atestat sau autentificat pentru a evita eventuale probleme la Administratie ...
Pentru o firma in curs de inregistrare se va depune actul constitutiv prin care s-a numit un reprezentant al viitoarei firme, iar pentru firmele constituite deja se va depune fie procura, fie imputernicire avocatiala , fie delegatie
Răspuns la discuția Inapoiere Certificat Constatator
In situatia expusa, se va depune declaratia model 2, mentionand faptul ca la sediul social nu se desfasoara activitate ( pe prima pagina - in josul paginii) iar pe verso la punctul 4.3.4. bifati Activitati proprii de birou , trecand pe linia punctata adresa noului sediu .
Declaratia poate fi completta si semnata de oricare dintre asociati ( fie de cel vechi, fie de catre cel ce intra in firma)
Răspuns la discuția Inapoiere Certificat Constatator
Daca schimbati adresa sediului social se depune la dosar doar Certificatul constatator pentru sediul social si declaratie model 2. Declaratia model 3 vine sa modifice activitatile declarate deja la adresa actuala a sediului social.
Pentru ca d-voastra schimbati adresa sediului social se completeaza o noua declaratie model 3 cu datele noului sediu si activitatilepe care urmeaza sa le desfasurati la noua adresa.
Imi cer scuze, sentinta a ramas definitiva la 14.12.2009 . Va multumesc pentru raspuns.
Eu cred ca acele doua termene succesive de trei luni s-au implinit fara a solicita cineva numirea unui lichidator...eu nici macar nu am stiut ca firma mea este dizolvata, am aflat abia in luna iunie 2010 . Pana la aceasta data am depus declaratii si am platit impozite la ANAF... .Firma nu are datorii si nici nu are bunuri....
Daca nici o terta persoana nu a solicitat numirea unui lichidator si daca au trecut cele 3 luni, timp in care orice persoana interesata poate solicita numirea unui lichidator.....ce trebuie facut ? Trebuie doar sa astept ca Registrul Comertului sa solicite radierea ? Pot grabi cumva procesul de radiere ??
Buna ziua, am o societate dizolvata cf. 237(1) lit. b / L31/1990, asupra careia instanta s-a pronuntat in noiembrie anul trecut, sentinta devenita definitiva si irevocabila in data de 14.12.2010. Am inteles ca acum urmeaza sa se lichideze firma...intrebarea mea este cine numeste lichidatorul ? ... instanta sau ORC ??
Am fost la judecatorie in dosarul de dizolvare nu a fost mentionat nici un lichidator...........iar la ORC nu am aflat decat ca a fost admisa cererea de dsizolvare si s-a dispus inregistrarea in ORC a mentiunii dizolvarii si publicarea in MO pe cheltuiala titularului cererii ....
Unde ma adresez pentru a afla daca a fost numit un lichidator??.... numele lui...?? si in ce stadiu se afla societatea acum ??.....
Buna ziua,

Bunicii mei au cumparat in 1958 un teren pe chitanta de mana. Acea chitanta nu mai este de gasit de foarte mult timp insa. Bunicul meu a decedat in anul1974 , bunica si mama mea reusind sa faca succesiunea la notar abia in anul 1991. Problema este ca notarul a mentionat ca imobilul a fost detinut de defunct si sotia sa "fara a detine acte" .Pe rolul ANAF este trecut bunicul din 1971, iar ulterior intocmirii certicatului de mostenitor (din 1991) sunt trecute bunica si mama care, si in ziua de azi, platesc impozite pentru acel imobil.
Atat in evidentele Primariei cat si in cele ale ANAF, imobilul figureaza ca proprietate particulare, titulare ale rolului fiscal fiind bunica si mama.
Ce pot face pentru a intra in posesia unui act de proprietate pentru imobilul Mentionez ca, de aprox. 7-8 ani, pe terenul respectiv , locuieste abuziv o familie de rromi pe care nu o pot evacua intrucat nu am titlu de proprietate. Acestia in urma cu cativa ani au demolat constructia veche, au ridicat alta, iar noi am primit o somatie de la primarie prin care ne-au informat ca "pe trenul al carui proprietari sunteti, organele de control au constatat existenta unei contructii amplasata ilegal...." Mama a mers la Primarie, a dat declaratie ca acea cladire nu ne apartine noua, ci acelei familii de rromi, iar lucrurile au ramas asa.....
Am fost la Arhivele de stat pentru a vedea daca exista cumva o copie a chitantei respective, am facut adrese la Camera Notarilor, Primarie, Prefectura , etc solicitand titlu de proprietate ....nu am avut sorti de izbanda....
Ce pot face ??