avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate gabi33

Activitate gabi33

Unul din motivele de revizuire ar fi atunci cand ....martorul din cauza este condamnat intr-o speta ce are legatura cu cauza.In realitate martorul a fost condamnat definitiv inainte de utilizarea ultimei cai de atac(recurs).Poate fi un motiv intemeiat de revizuire cu precizarea faptului ca instanta de recurs a avut cunostinta de condamnarea martorului ?
Va rog sa-mi spuneti cum,unde si in cat timp de la comunicarea rezolutiei de nup o pot ataca?Eu sunt parte vatamata.
Răspuns la discuția abuz de incredere sau INSELACIUNE
Ce actiuni trebuie sa intreprinda Aurel,pentru a incerca recuperarea prejudiciului(are inscrisX-(in acest sens)unde sa se planga?
Răspuns la discuția abuz de incredere sau INSELACIUNE
Mentionez ca cei doi se cunosteau,de cca. 2 ani cand Aurel B. la imprumutat pe inginer cu o suma de bani printr-un act notarial,suma pe care inginerul a restituit-o.
Am si eu urmatoarea speta:Aurel B. cunoaste pe un inginer de cadastru ,care ii face cunoscut faptul ca stie un apartament de vanzare la un pret mai mic,inginerul urmand sa-i faca cadastrul acestui apartament.Aurel B. ii da suma de 15000ron inginerului ca sa-i dea proprietarilor ca avans in vederea cumpararii apartamentului,inginerul angajandu_se printr-o chitanta de mana sa dea banii proprietarilor,urmand ca tot el sa ajute la perfectarea actelor la notar.Mentionez ca Aurel B. nu a vazut apartamentul,avand incredere in spusele inginerului.Intre timp inginerul nu mai e de gasit,s-a dat la fund.Care ar fi incadrarea?
Dupa o evacuare silita raman in imobil bunuri consemnate in proc verb de executor,in custodia adjudecatarului.Dupa 2 luni adjudecatarul o notifica prin executor pe fosta proprietara sa-si ridice bunurile in termen de 5 zile,de la luarea la cunostinta,notificarea ajungand la adresa adjudecatarului care e si adresa fostei proprietara.Mai raspunde de bunuri custodele(adjudecatarul) daca fosta nu a venit sa-si ridice bunurile.
Răspuns la discuția camatarie???
Mai poate cineva sa-mi dea sfaturi,si alte pareri?
am mai avut cu o alta persoana aceeasi situatie ,la fond s-au prezentat,au recunoscut semnaturile,dar pe recursul facut de partea debitoare,instanta mi-a anulat actul pe motiv ca nu indeplineste conditiile art.1180 c.civil siart.1179 c.civil,adica nu s-a mentionat cate exemplare s-au intocmit si lipseste mentiunea bun si aprobat,de aceea as prefera sa cesionez la o valoare mai mica acest act aditional si nu vreau sa mai cheltui alti bani ca nustiu daca-i mai scot.
Multumesc d-lui costas si dl george,as vrea sa apelez la serviciile unor firme de recuperari creante(cu toate ca stiu ca nu prea discuta despre acte sub semnatura privata),dati-mi va rog cateva pentru a le contacta(telefon ,e-mail,adresa).Stiu ca sunt profesionisti si pot evalua corect sansele.
Am trimis somatie prin executor,dar nici un raspuns.Din cate stiu societatile de recuperari creante accepta doar daca e un inscris autentic,ceea ce nu e cazul meu.