avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Activitate mitilias

Activitate mitilias

declaratiile au fost scrise / tst pe calculator ....nu a fost scris nimic de mana ....
o cunostinta mi-a spus ca trebuia sa fac poze la urmele ,/zgarieturile ramase pe masina ... jandarmul locuieste vis-a-vis de mine ...seara cand am vazut ca a venit cu masina , am facut poze la urme , insa surpriza : isi spalase masina , au ramas zgarieturile si portiera indoita ....a iesit si a urlat ca suna la 112 pt agresiune ... deci , sa complicat situatia se pare ! eu eu nu vb cu el nici de bine nici de rau ... doar vreau sa nu ies sifonat mai rau ....
declaratiile tuturor au fost scrise de catre politist ...m-a intrebat si apoi scria , insa cand mi-a dat sa citesc mai era adaugat cate ceva ....de aceea nu am semnat ...
buna ziua ! ieri am fost implicat intr-un accident rutier fara voia mea ...ajuns in apropierea unei intersectii semaforizate , circulam pe banda 1 ,sens inainte si dreapta ,langa trotuar cu bicicleta , am fost acrosat de o masina condusa de un cadru MAI si proiectat in masina din fata ..... eu urma sa fac dreapta , aveam intermitent , dar era verde si inainte ....soferul nu a lasat masina in acel loc .... am sunat la 112 nu a venit nimeni timp de 30min ...cand a venit politia a sunat la ambulanta , deoarece aveam rani pe membre ...am fost transportat la spital , deci nu am vazut cum au asezat masinile la reconstituire ... partea urata e ca soferul care ma accidentat a declarat ca m-a vazut cum am intrat singur in masina din fata , el doar a oprit sa-mi acorde ajutor !!! politia a constatat / notat ca pe partea dreapta a masinii se observa zgarieturi/urme de culoare neagra (neagra este bicicleta mea !) in incheierea declaratiei soferul vinovat scrie ca ,,ii pare rau ca am intrat cu bicicleta in cel din fata si m-am ranit ! iar incheierea declaratiei mele (toate scrise de catre politie ) : Imi pare rau si regret cele intamplate .... bineinteles ca nu am semnat ....
cazul va fi judecat de catre Parchetul Militar
ce trebuie sa fac , sa nu ies din situatia asta si belit , vinovat si sa platesc bara celuilalt autoturism .... va multumesc !
buna ziua !!!
am un teren mostenire din partea mamei si as dori sa construiesc impreuna cu sotia mea o casa pe acest teren .... care este calea legala cea mai usoara de a trece acest teren si pe numele sotiei , pentru ca atat casa cat si terenul sa fie pe numele ambilor soti ????

va multumesc !!!
buna ziua !
pe scurt: m-am despartit de EA , locuim separat de 6 luni , avem 2 copii de 1,5 si 3,5 ani... nu ma lasa sa-mi vad copiii , ma duc fara sa anunt cand ii duce - aduce de la cresa- gradinita....acum sunt in vacanta. ii creste impreuna cu sora ei , maritata dar nu poate sa aiba copiii.....dealtfel si ea a avut aceeasi teama inainte sa ne cunoastem....eu mi-am dorit o familie , EA a facut copii nu mai are nevoie de mine....a inventat o multime de mizerii , ma ameninta cu puscaria , daca nu o las in pace , are f. multe relatii. eu platesc lunar prin posta , pt a avea chitanta-dovada....doresc sa fiu alaturi de copii mei insa 1 - unde sa merg la tribunal, evitand un avocat deocamdata din motive financiare , pt a mi se fixa o pensie alimentara , 2 - trebuie sa fac o cerere tip sau ma exprim asa cum imi vine pt. a-mi se acorda dreptul sa-i vad , un program ceva , nu stiu ,....
VA ROG AJUTATIMA!!! Va multumesc!
buna ziua !
in ultimul timp concubina , ma ameninta cum ca o sa schimbe numele de familie a celor 2 copii pe care -i avem impreuna si va pleca cu ei in germania fara acordul meu....mentionez , copii au numele meu de familie , noi suntem separati , copii locuiesc impreuna cu ea , insa 2 zile am grija eu de ei, apoi 2 zile ea (din cauza serviciului) platesc 500ron/ luna dintr-un salariu de 350ron/luna pe cartea de munca ,prin posta , pt. a dovedi daca e nevoie contributia mea , insa ea doreste mult mai multi bani , iar eu nu am de unde sa dau...ea are un salariu de 2500ron....
este posibil sa le schimbe numele si sa mii ia? fara acordul meu?
va multumesc!
Răspuns la discuția drept de servitute
domnule av. vaduva mihai , va multumesc ca mi-ati dat curaj,si m-ati facut sa sper ca voi rezolva problema... primaria avea facut un contract cu noi , pe care scria ca terenul serveste drept cale de acces....insa la beneficiar nu era semnat de nimeni!!!noi nu am platit banii sau adunat + penalizari, sa facut o suma destul de mare....am scos de pe net o copie a legii , loc infundat , cale de acces , drum de servitute...sa dus mama in audienta , si foarte greu sau convins si nea sters toate datoriile....procesele au durat pana in vara acestui an...insa am reusit ...va multumesc!
buna! va multumesc pt. informatii....insa ma scuzati ca va trebui sa ma repet.....am cedat nervos, urlam la ea TINAND-O DE MAINI spunandui cum poate sa spuna una ca asta....ia lucreaza in spital , cunoaste toti doctoriii, ,isi ia orice fel de certificat numai daca spune ca are nevoie...daca avea vreun semn , cat de mic, ii dadea maximum de zile...va multumesc!
nu suntem casatoriti legal, locuim impreuna pt. copii, nu avem nici un fel de relatie , ,,nevastamea vrea sa-mi ia copii (fata 2,11 ani si baiat 11 luni), sa-i cumpar apartament langa sorasa , si sa-i creasca impreuna cu ea....ma provocat de multe ori dand in mine insa nu i-am raspuns , stiu ca are cunostinte mari in politie....ieri seara insa am cazut in capcana....mia facut scandal ,,de ce in urma cu 2 ore cand ma jucam cu ei , fata era peste mine , se legana , iar eu eram in erectie?" nu puteam sa cred ce aud....ma certat pana am cedat nervos , o tineam de maini si incercam sa lamurim problema....a doua zi (ieri) si-a scos certificat medico legal nu stiu cate zile cu tratament deoarece am batuto in cap! mentionez ca ea si surorile ei sunt asistente in spital de peste 15 ani, relatii si cunostinte la greu....nu intentioneaza sa-l foloseasca acum deoarece la obtinut ilegal...doar aduna dovezi pt. mai tarziu...este sprijinita de sora ei care nu are copii... CUM POT SA CONTEST CERTIFICATUL? (pana nu e prea tarziu)NU -L TINE ACASA , NU STIU CE DR. LA EMIS....UNDE SA MA DUC? IMI IUBESC COPII !!!NU VOI RENUNTA LA EI...CE MA SFATUITI? STIMA!