Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot trece pe numele meu si al sotiei un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot trece pe numele meu si al sotiei un teren primit mostenire?

buna ziua !!!
am un teren mostenire din partea mamei si as dori sa construiesc impreuna cu sotia mea o casa pe acest teren .... care este calea legala cea mai usoara de a trece acest teren si pe numele sotiei , pentru ca atat casa cat si terenul sa fie pe numele ambilor soti ????

va multumesc !!!
mergeti la notar si impreuna gasiti o cale (donatie, v-c...)
Donati-i o jumatate din teren.