avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1057 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot trece pe numele meu si al sotiei un teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot trece pe numele meu si al sotiei un teren primit mostenire?

buna ziua !!!
am un teren mostenire din partea mamei si as dori sa construiesc impreuna cu sotia mea o casa pe acest teren .... care este calea legala cea mai usoara de a trece acest teren si pe numele sotiei , pentru ca atat casa cat si terenul sa fie pe numele ambilor soti ????

va multumesc !!!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:02, 8 Februarie 2015
mergeti la notar si impreuna gasiti o cale (donatie, v-c...)
Donati-i o jumatate din teren.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietati legale sau nu , vanzare legala sau nu , ctn.mariana ctn.mariana Buna ziua, Am o mare problema legata de mostenirea mamei mele daca pot sa o numesc mostenire . Mama mea a avut inca 4 frati, dintre care numai ea si o ... (vezi toată discuția)
Teren - intabulare iulia13 iulia13 Am obtinut un teren in urma unei sentinte judecatoresti, nu am act de vanzare cumparare si nu pot face intabularea. Ce ma sfatuiti?. Mentionez ca terenul l-am ... (vezi toată discuția)
Înscrierea soției pe cf ca si coproprietar ALEXIONEL ALEXIONEL Buna ziua,va relatez pe scurt:Am achiziționat un teren împreună cu soția în 2004,insa doar pe numele meu,nefiind căsătoriți.In 2006 ne-am ... (vezi toată discuția)