Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren - intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren - intabulare

Am obtinut un teren in urma unei sentinte judecatoresti, nu am act de vanzare cumparare si nu pot face intabularea. Ce ma sfatuiti?. Mentionez ca terenul l-am obtinut numai de la unul din soti( care de fapt il mostenise) in urma hotararii judecatoresti. Decizia definitiva tine loc de act de vanzare cumparare?
Daca respectiva hotarare judecatoreasca atesta dobandirea dreptului de proprietate , dvs puteti solicita intabularea in baza acesteia .
Contactati un inginer topo pentru intabulare.
Buna ziua,
sunt si eu in o situatie asemanatoare cu cea prezentata de iulia13. Sotia mea a obtinut(mostenit) un teren in urma unei sentinte judecatoresti(decizie definitiva). Ma intereseaza cum putem intabula terenul pe numele amandoura.
Daca vreti sa fiti proprietar, alaturi de sotie, trebuie sa o convingeti sa va vanda (cedeze)o parte :D.
Sunt doua lucrari distincte de realizat: intabularea si instrainarea.
Efectuati o ridicare topo ptr.intabulare, apoi impreuna cu sotia mergeti la un notar.
SEBASTIAN VITTA, Expert judiciar
Nu stiu cat de legal ar fi ca sotia sa va vanda jumatate din bunul sau propriu, in timpul casatoriei...