avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate D.maria

Activitate D.maria

Răspuns la discuția renuntare leasing auto
nu pot sa o vand ca nu-mi apartine, iar de predat leasing cine se baga ,ca mai sunt de plata 4600, are masina 3 ani iar noua este 6500. Este SEAT IBITA. Si inca ceva daca imi reesaloneaza ratele percep alta dobanda , mai mare-- unde ies?
ia urma cu 3 ani am luat in laesing o masina cu valoare totala de 12000 euro si pana acum am platit 7000. Stiu ca e pacat de banii platiti pana acum, dar am intrat in somaj si nu mai am putere financiara si sunt nevoita sa renunt si pentru ca a crescut cursul euro si la ei (firma de leasing ) intotdeauna cursul de facturare este varful lunii plus ca este cel de vanzare si de asemenea au pus in plus cresterea TVA -ma dispera si nu se mai merita. Am fost la firma de leasing sa o predau dar spun ca trebuie sa las 2 luni neplatite pana vor putea sa o ridice. Credeti ca nu-mi vor cere altceva- de plata decat masina ? si inca ceva..am auzit ulterior ca in perioada de somaj ai avea sustinere sau asa ceva din partea lor pt. 6 luni ,or trebui rambursati? dar daca nu te angajezi ce faci cum ii mai dai inapoi? Asi mai avea un an de plata ,dar mai e si rata reziduala de 2250 euro ..e prea mult.
sunt abonata la orange de 6 ani , timp in care nu am avut niciodata telefonul suspendat. Luna aceasta am facut o contestatie cu privire la aplicarea TVA pentru cei 10 EURO la asigurarea locuintei si asteptand raspuns (prin SMS se spunea ca voi primi raspuns in 10 zile-si nu a fost asa , fapt ce a dus la intarzierea din partea mea a platii telefonului) nu am platit abonamentul decat la 2 din cele 3 abonamente.Cu toate astea mi-au fost suspendate si cele 2 abonamente platite.Este legal sa-mi fie suspendate si cele platite ? ca doar abonamentul este platit pe o luna in avans?Nu pot renunta pt. ca am reinoit abonamentul de 6 luni pe 2 ani.
am chemat in judecata societatea la care am lucrat pt. plata salariilor compensatorii ,in urma concedierii, motivul fiind restrangerea activitatii, pt. ca desi solicitarea am facut-o eu firmei in scris, dupa 30 de zile nu am primit raspuns decat verbal-nu-.
termenul de judecata este maine 08.07.2010(si este prima infatisare) , intrebarea mea este pot cere instantei consemnarea in plus la cele solicitate initial, respectiv plata sal. compensatorii, si plata integrala a sporului de vechime pe perioada lucrata 2005-2010, am 28 ani vechime, si credeti ca daca nu am avocat pot reusi singura in acest proces ?,angajatorul spune ca nu se prezinta ca are avocat.
orange iti poate percepe tva la suma pentru care ai facut asigurare la locuinta prin sms ?
e legal sa disponibilizezi prin desfintarea punctului de lucru si sa infintezi altul renuntand la angajat?