avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict de munca

am chemat in judecata societatea la care am lucrat pt. plata salariilor compensatorii ,in urma concedierii, motivul fiind restrangerea activitatii, pt. ca desi solicitarea am facut-o eu firmei in scris, dupa 30 de zile nu am primit raspuns decat verbal-nu-.
termenul de judecata este maine 08.07.2010(si este prima infatisare) , intrebarea mea este pot cere instantei consemnarea in plus la cele solicitate initial, respectiv plata sal. compensatorii, si plata integrala a sporului de vechime pe perioada lucrata 2005-2010, am 28 ani vechime, si credeti ca daca nu am avocat pot reusi singura in acest proces ?,angajatorul spune ca nu se prezinta ca are avocat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:28, 8 Iulie 2010
va fii foarte greu sa va reprezentati singura! cu toate acestea se poate
puteti face o precizare a actiunii in care sa mentionati de sporul de vechime insa pentru perioada 2005 - 2007 acesta este aproape prescris, cu toate acestea puteti cere instantei ca pentru acesta perioada sa oblige societatea sa plateasca contributiile si pentru acesta perioada ca reprezentand perioada de vechime.
~ Conținut șters la cerere ~
D.maria a scris:

am chemat in judecata societatea la care am lucrat pt. plata salariilor compensatorii ,in urma concedierii, motivul fiind restrangerea activitatii, pt. ca desi solicitarea am facut-o eu firmei in scris, dupa 30 de zile nu am primit raspuns decat verbal-nu-.
termenul de judecata este maine 08.07.2010(si este prima infatisare) , intrebarea mea este pot cere instantei consemnarea in plus la cele solicitate initial, respectiv plata sal. compensatorii, si plata integrala a sporului de vechime pe perioada lucrata 2005-2010, am 28 ani vechime, si credeti ca daca nu am avocat pot reusi singura in acest proces ?,angajatorul spune ca nu se prezinta ca are avocat.


La prima zi de infatisare, se poate cere instantei un termen pentru completarea sau mdificarea actiunii initiale .
Sporul de vechime se poate cere pe o perioada de cel mult 3 ani in urma ...intrucat pentru celelalte sume a intervenit prescriptia dreptului la actiune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salar compensatoriu blareanabel blareanabel incepand cu data de 01martie 2009 firma la care am lucrat m-a trimis in somaj,mentionez ca la data respectiva nu m-am interesat nicaieri daca pot beneficia de ... (vezi toată discuția)
Cistig de cauza in instanta viss_vass viss_vass Buna seara! In urma cu vre-o 7 luni am deschis subiect cu privire la disponibilizarea mea abuziva. Am actionat in instanta si o sa am cistig de cauza . Acum am ... (vezi toată discuția)
Art.78-codul muncii-am dreptul? ContSters124416 ContSters124416 Buna ziua, as dori sa stiu,daca in baza art.65(1),articol in baza caruia mi-a fost desfacut CIM,pot beneficia de prevederile articolului 78-codul ... (vezi toată discuția)