avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate Cleo27ro

Activitate Cleo27ro

Oameni buni, dragi aspiranti la statutul de magistrat, voi cum mai stati la capitolul invatat? Ca eu una, nu mai poooooooooooooooooooot!!!!
Ma trezesc dimineata(f. de dimineata:(( ), imi beau cafeaua si INVAT. Apoi iau micul-dejun si ....INVAT. Imi trezesc copilul , il pregatesc pentru debarcare la bunici si apoi....INVAT. Iau un pranz pregatit in graba si apoi INVAT. Ma duc sa-mi iau copilul de la bunici, in drum mai fac eventuale cumparaturi, ma intorc acasa, hranesc una bucata copil, una bucata sot, mai arunc cateva rufe in masina de spalat, mai spal niste vase, ordine prin casa, alea-alea, imi spal odorul, il culc si...........dupa aia.........evident........INVAT. Si a doua zi o iau de la capat, asta in cazul in care nu mi s-au terminat zilele libere si nu trebuie sa ma duc la munca cate o saptamana.
Fratilor, eu una nu mai rezist. Voi ce faceti cand nu mai puteti? Sau nici voi nu mai aveti solutii?:)) Ca ma gandesc ca multi sunteti in acelasi...ritm de viata:)).

Cu drag,
Cleo.
As vrea sa stiu daca , cum si dupa cata timp de la reinceperea serviciului pot beneficia de concediul de odihna pe anul 2006, in conditiile in care concediul mentionat in titlu expira la 13 ianuarie 2006.

Multumesc,
Cleo.
Ehei, problema destul de stresanta. Si eu trec printr-o situatie similara. Nu mai am activitate pe firma, dar trebuie sa platesc contabil doar ca sa se ocupe de concediul de crestere a copilului pentru o fatuca care nu a lucrat nici o zi la firma mea, dar de care i s-a facut mila sotului meu , fiind fata uneia care ne-a ajutat prin casa si pe mine cat am avut copila mica.Asa ca am bagat-o pe fii'sa cu cartea de munca pe firma mea si am scos-o pe mama ei, care putea beneficia de somaj. Sa le intre mai multi bani in casa si sa nu ramana viitoarea mamica fara bani de lapte praf.#-o(de parca trebuia sa ma gandesc eu la acest aspect).
Pe atunci insa nu ne-am dat seama ca se poate ivi si aceasta situatie(adica sa ai firma si s-o tii pe zero un timp). In aceasta situatie nu-ti trebuie contabil.Iti poti depune bilantul la sfarsit de an , singur.
Acum insa nu mai pot. Iar sa-mi inchid firma...ma costa cateva milioane bune, plus ca n-as vrea acest lucru.
Asta e. Sa-ti mai faci mila de oameni iresponsabili. Domnia si prostia se platesc.:))

Nu ne mai ramane decat sa platim in continuare paguba slabiciunilor noastre. Acum am inteles si eu de ce altii nu sunt asa de deschisi la asemenea acte de caritate. Eu ii credeam haini, iar ei nu erau decat niste oameni responsabili si bine informati.
Deci , nic-nic, ce pot sa-ti spun decat :"-Bun-venit in club!". Din cate stiu eu(ca m-am informat si pentru mine), legea nu-ti ofera nici o portita de scapare.
Daca totusi vrei sa-ti ridici moralul si sa treci mai usor peste momentele periodice de furie cand iti readuci aminte de acesta problema, gandeste-te ca poate, fara tine, un copilas nevinovat ar fii fost mai putin norocos la venirea pe lume;).
Nu te-am putut ajuta decat cu putina psihologie. Dar , poate merge:)
Am auzit din surse neautorizate ca in 2006 nu se va mai sustine admiterea la INM. Stiti ceva in legatura cu asta? Sper sa nu fie adevarat.Nu de alta, dar eu aveam de gand sa renunt din ianuarie(atunci mi se termina concediul de maternitate de 2 ani), la un job bine platit ca sa am destul timp pentru invatat, in conditiile in care am si un "pitic" de crescut.
Rog cu insistenta pe cei care detin informatii in acest sens, sa faca putina lumina.

Multumesc,
Cleo.
Răspuns la discuția Urgent!!!
"subanteles"="subinteles"

Scuzati greseala!:"> E din cauza vitezei si oboselii.
N-am gasit alta modalitate de rectificare:-/.

Cleo.
Discuție Urgent!!!
Fac apel la cei care pot sa-mi vanda urmatoarele carti:
-Dr. Penal(partea generala):C. Mitrache, C. Bulai
-Dr. Penal(partea speciala):O. Loghin
-Drept procesual civil: V. Ciobanu, G. Boroi
-Drept procesual penal:N. Volonciu

Am cautat asta vara aceste carti pe la anticariatele din Bucuresti de pe langa Fac. de Geografie, dar nu am gasit nimic din astea, chiar daca am avut unele promisiuni din partea vanzatorilor. Reveneam la cateva zile la standuri si tot nimic. Am insistat in felul acesta timp de vreo doua luni cat a trebuit sa locuiesc in capitala pentru niste probleme.
Acum sunt la Constanta, iar cand am incercat sa caut volumele mai sus mentionate la anticariatele de aici, saracii anticari mi-au zambit cu un fel de subanteles si am primit urmatorul raspuns:"-D-na, ce cautati dvs. e aur curat. N-am mai avut de cativa ani asa ceva."
Asa ca nu am avut alta solutie decat sa imprumut carti de la cunoscuti si de la biroul juridic de unde lucrez,insa nu le-am gasit pe toate, iar acum ma chinui cu procedura civila a lui Les.
Intrucat nu pot nici sa stau sa studiez la biblioteca pentru ca am un pitic acasa care nu a implinit inca 2 ani, rog pe cei care sunt in putinta de a-mi indeplini rugamintea sa-mi dea un semn cat mai grabnic.

Va multumesc,
Cleo.
Anul trecut mi-am depus si eu dosarul pentru admiterea la INM. Un eveniment nefericit din familie m-a tinut aproape toata vara in incinta Fundeniului. Era clar ca nu ma puteam prezenta in aceste conditii , mai ales ca pe 3 sept "sprijineam"inca o usa de bloc operator.
Anul acesta insa sper sa am mai mult noroc , macar sa ma prezint si sa am o experienta de genul acesta la activ, ca din cate am auzit asta conteaza destul de mult, in conditiile in care prea putini intra "din prima".
Ceea ce ma sperie pe mine foarte tare la aceasta admitere sunt insa spetele.Nu am lucrat in domeniu foarte mult, iar in facultate am pus mai mult accent pe teorie(mare greseala).
Deci intrebarea mea este:"Aceste spete date in concurs se afla in manuale date ca exemple , se gasesc in culegeri de spete sau sunt luate pur si simplu din practica judiciara?"
Va rog tare mult sa ma lamuriti asupra acestui aspect, caci deja m-am apucat de invatat serios.Imi vine destul de greu sa-mi readuc aminte toate notiunile de Drept , dat fiind faptul ca de la terminarea acestei facultati, am mai trecut peste una.Dar , de invatat , mi-a placut intotdeauna sa invat; spetele astea imi cam dau bataie de cap, dar sper sa ma lamureasca totusi cineva;).
Va multumesc,
Cleo