avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate yvon

Activitate yvon

Răspuns la discuția Sentinta definitiva
Multumesc frumos !
Răspuns la discuția Sentinta definitiva
gi_jane2 a scris:

ce sa primiti prin posta, daca o aveti acasa?
daca trec zilele in care poate fi declarat recursul,timp in care partea adversa nu ataca hot, veti legaliza hot ce-o aveti cu mentiunea definitiva si irevocabila

Inteleg ca va trebui sa merg eu la arhiva tribunalului. Acolo se legalizeaza sau la notar, dar notarul de unde stie ca nu s-a facut recursul ?
Scuzati-mi insistentele, dar chiar nu ma pricep la domeniu.
Răspuns la discuția Sentinta definitiva
Cred ca nu m-am exprimat corect,
in data de 09.05.2011 am primit prin posta sentinta. 30 de zile de la comunicare se implinesc in data de 08.06.2011. Nu se va face recurs de catre niciuna din parti insa avem nevoie de sentinta definitiva si irevocabila cat de repede si nu stiu cum se face. Se primeste prin posta sau aceasta sentinta care o am deja va trebui sa o duc la tribunal pt a mi se pune stampila de definitiv si irevocabil ?
Buna ziua,

in data de 08.06.2011 ar fi 30 de zile de la primirea sentintei de divort (a fost apel). Daca nu se face recurs la ea, in ce conditii pot obtine sentinta definitiva si irevocabila?
Pot merge eu la tribunal ca sa nu astept pana in toamna cand as primi-o prin posta?
Se pune definitiv si irevocabil pe sentinta care o am deja acasa?

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Sentinta divort
Din pacate nu este dispus la niciun compromis , este grandoman, el trebuie sa castige mereu.
Eu vreau sa plec pentru ca el sigur nu va pleca si impreuna este imposibil sa convietuim, mereu e pus pe harta, iar eu pe langa ca sunt o fire calma, acum sunt si vlaguita dupa aceasta experienta urata, efectiv nu mai suport scandal !

Asa ca , eu sperasem sa pot pleca de acasa cu aceasta sentinta, chiar daca nu e definitiva si chiar daca ne mai judecam un an , macar sa nu mai stam impreuna.
Răspuns la discuția Sentinta divort
mutumesc pt raspunsuri !

Copilul are acum doi ani si jumatate
relatia dintre el si copil este buna, noi inca locuim impreuna, insa el ia copilul weekend de weekend si il duce la tara la parintii lui. In acest timp sta si el acolo. In timpul saptamanii sta acasa.
Acest program este stabilit de el si eu n-am nici o putere (fizica) legala sa fac ceva .
Răspuns la discuția Sentinta divort
Da, de solutionat s-a solutionat,
insa in momentul in care am intentat divort am luat copilul si am plecat la mama mea. Fostul sot a venit dupa mine si a luat copilul, am chemat poilitai si acestia au spus ca nu pot sa intervina daca nu este inca incredintat minorul.
Astfel ca nu imi permit inca o astfel de scena, mai ales ca acum copilul este si mai mare si pricepe, eu neavand inca nicio hartie la mana.

A doua intrebare era pt faptul ca fostul sot mi-a spus ca pana nu e definitiva si irevocabila sentinta, ceea ce vom primi acasa zilele urmatoare este ca si o apa de ploaie, adica nu are valabilitate.

Nu am reusit sa vorbesc cu avocata mea sa ma lamureasca in acest sens desi mie mi se pare o mare porcarie, dar cine stie? mai bine sa fiu informata.
Parerea mea e ca acea sentinta care o voi primi chiar daca nu e definitiva, tine locul defintivei pana aceasta se va pronunta. Dar in tara asta nu mai sti ce sa crezi. La fel cum si procesul de divort cu incredintarea copilului a durat peste un an de zile.

Editez pt ca am uitat sa spun ca dosarul se afla la judecatoare si nu pot afla inca programul de vizitare pana il redacteaza grefiera...cel putin asa mi-a spus avocata mea.
Discuție Sentinta divort
Buna ziua !
in data de 28.10.2010 a fost ultimul termen al divortului de sotul meu.
Avocata mea mi-a spus ca in termen de 30 de zile trebuie sa vina acas sentinta, insa nu am primit inca nimic. Am mers la judecatorie sa vad modul de finalizare al divortului si atunci inca nu se stabilise programul de vizitare pentru copil, acesta fiindu-mi incredintat insa se aprobase partial atat programul pe care l-am impus eu de vizitare cat si programul de vizitare solicitat de fostul sot.
Am doua intrebari :
1. In cat timp trebuie sa primesc acasa sentinta?
2. Daca acestei sentinte i se poate face recurs inseamna ca nu are valabilitate pana la momentul in care va fi definitiva si irevocabila?

de ce intreb acest lucru, este pt faptul ca eu vreau sa iau copilul si sa plec din casa, motivul divortului fiind violenta domestica insa nu pot sa plec fara aceasta sentinta; am mai incercat sa plec insa nefiind inca incredintat copilul nu l-am putut lua.
Răspuns la discuția divort!
Cu siguranta un certificat din partea psihologului ar ajuta in procesul de divort, insa daca divortul este cu minori atunci va trebui neaparat sa aveti martori. Acestia pot depune marturie in sensul violentei psihice, chiar daca nu au vazut pot spune ca stiu de la dumneavoastra si vor trebui sa dea exemple clare.

Va doresc succes si putere !
Răspuns la discuția Rezultatul procesului de divort
Multumesc,
tocmai ce am fost la tribunal si am aflat pronuntarea si m-a sunat si avocata mea:D.
Nu se stie inca programul de vizitare , insa m-a mai nedumerit calculatia pensiei alimentare. Nu ca ar conta f tare, doar ca nu stiu cum s-a efectuat calculul.
La un salar net de 897 lei s-a calculat o pensie alimentara de o suta patruzecisiceva de lei.
Oare nu trebuia sa fie 25 % din acest salar ??:hm: