avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate SandaP

Activitate SandaP

Răspuns la discuția Vanzare fotografii online
Nu, este vorba de comercializarea de poze realizate de mine.
Buna ziua,

As dori sa fac un shop online, obiectul de activitate fiind vanzarea unor poze (prin download deci nu livrare fizica). V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu urmatoarele intrebari:
- in situatia in care am deja un pfa (cu impozit pe norma de venit si domeniu de activitate webdesign) mai este nevoie sa infiintez o firma?
- daca pot lucra pe baza pfa-ului, trebuie modificat in vreun fel?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,

In urma decesului unei rude, s-au deschis succesiunea si au fost obtinute certificatele de mostenitor. Bunurile in sine, nu au fost deocamdata impartite insa am descoperit recent ca unul dintre mostenitori a ascuns o parte din bunurile care trebuiau incluse in masa succesorala, aparent bunurile imobile au fost deja vandute.
Cum se poate remedia aceasta situatie si care sunt consecintele asupra celor ce au ascuns bunurile?

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Succesiune
Da, am inteles :) va multumesc frumos!
Discuție Succesiune
Buna ziua,


As dori sa stiu ce se poate face in cazul in care unul dintre mostenitori refuza sa predea copie dupa cheie si celorlalti mostenitori. Mentionez ca situatia dureaza de peste 2 ani, avem cu totii certificate de mostenitori.

Trebuie sa ne adresam organelor de politie sa facem o plangere sau pur si simplu spargem usa si le dam tuturor cate o cheie? In aceasta ultima situatie, putem fi acuzati de ceva?
Răspuns la discuția Succesiune
Va multumesc pentru raspunsuri.

Mai am o nelamurire, tinand cont ca unchiul in cauza este singurul care are cheie si refuza sa ne predea si noua cate un exemplar care este cea mai buna modalitate de a intra in posesia cheii?
Ne adresam politiei cu o cerere sau pur si simplu spargem usa si ii dam si unchiului o cheie?
Răspuns la discuția Succesiune
Tocmai asta este problema. Nu doreste sa accepte nici o solutie, nu vrea decat sa vanda unei singure persoane la un pret modic.
Discuție Succesiune
Buna ziua,

In urma cu aproximativ 2 ani a decedat unchiul nostru. Eu, impreuna cu un verisor am mostenit prin reprezentare (tatii nostrii au fost frati) iar un frate al unchiului a mostenit si el. Am facut succesiunea la notar si avem certificate de mostenitor. Am intampinat mari dificultati in lichidarea efectiva a mostenirii ce ne revine. In acest moment suntem 3 proprietari pe o singura casa unde nu locuieste nimeni. Eu impreuna cu verisorul meu am platit impozitul ce revine pt proprietatea in cauza, unchiul in viata refuza sa achite partea ce ii revine. Am fost anuntati de asemenea ca utilitatile au ramas neplatite si suntem dispusi sa le achitam noi insa unchiul refuza din nou. Am nevoie de urmatoarele informatii:

1. Cum putem proceda ca daca achitam noi atat impozitul pe anul curent cat si utilitatile sa il obligam si pe unchiul in cauza sa achite partea ce ii revine.
2. Daca eu si verisorul meu gasim un cumparator pt proprietatea respectiva cum procedam sa o putem vinde, tinand cont ca unchiul in cauza probabil nu va fi de acord.

Va multumesc anticipat!