Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,

As dori sa stiu ce se poate face in cazul in care unul dintre mostenitori refuza sa predea copie dupa cheie si celorlalti mostenitori. Mentionez ca situatia dureaza de peste 2 ani, avem cu totii certificate de mostenitori.

Trebuie sa ne adresam organelor de politie sa facem o plangere sau pur si simplu spargem usa si le dam tuturor cate o cheie? In aceasta ultima situatie, putem fi acuzati de ceva?
1. Va puteti adresa unui executor judecatoresc pentru rezolvarea problemei.
2. Daca usa nu mai functioneaza in sensul ca balamalele s-au uzat ori yala s-a stricat sau daca nu mai corespunde din punct de vedere estetic, mostenitorii pot inlocui yala ori intreaga usa cu una noua. Intelegeti?
Da, am inteles :) va multumesc frumos!