avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate whiterose12

Activitate whiterose12

Buna seara ,
Am cautat peste tot insa nu gasesc nicaieri o informatie concreta.Daca ati putea sa ma ajutati ,anul acesta ne-am montat centrala termica ...si am inteles ca cererile pentru subventii caldura trebuiesc depuse in alta parte,nu la asociatie.
Am gasit articole in care scria ca trebuie depus dosarul la directia de asistenta sociala si articole in care scria ca trebuiesc depuse la primarie.
Ati putea sa imi spuneti, daca cunoasteti, unde anume trebuie sa depun acest dosar?
Si daca am centrala ,inafara de urmatoarele acte :
- o cerere-tip si o declaratie privind veniturile realizate;
- copie a actului de proprietate asupra imobilului pentru care se solicita incalzirea;
- copie ale actelor de stare civila (CI si certificate nastere copii) ale membrilor din familia solicitantului;
- copie ale taloanelor de pensie, alocatie, adeverinte de salariu (alte acte doveditoare ale venitului);

trebuie sa mai depun ceva?


Va multumesc.
O sa caut mai bine atunci.
Multumesc!
Da,s-a dezbatut mostenirea.Fiecare are act propriu de proprietate cu 20% cota.
Acum tata vrea sa deschida actiune judecatoreasca(partaj succesoral parca se numea) impotriva celor doi care nu vor sa vanda.
Ati putea sa imi spuneti de ce acte are nevoie si ce ar trebui sa faca?Poate si cat l-ar costa in mare.
Am inteles ca nu este necesara prezenta unui avocat ,ar fi preferabil sa isi limiteze costurile pe cat posibil.
Sau poate daca ar gasi un avocat mai ieftin :-<

Va multumesc.
Buna ziua ,
Am nevoie de o parere avizata.
Acum doi ani de zile a murit bunicul meu(bunica a murit acum 3 ani de zile ) si astfel apartamentul a ramas in grija celor cinci copii.Doi dintre ei locuiesc in acel apartament si nu au de gand sa se mute sau sa vanda si sa imparta.Apartamentul este al celor cinci,fiecare avand o parte egala cu ceilalti.
Acum tatal meu vrea sa ii dea in judecata pentru ca are nevoie de acei bani.Ati putea sa imi spuneti ce ar fi de facut?Care sunt etapele si de ce acte are nevoie?
Va multumesc.
Buna seara ,am primit o oferta din partea unei familii din franta ,Gelise and Michael McCullough si mi-a trimis in format electroni contractul.
Contractul stipuleaza ca este o intelegere valabila pentru o luna si ca dupa aceasta perioada ar trebui intocmit un contract formal.
Acum intrebarea mea este ce valoare are aceasta hartie datata si semnata ,tinand cont de faptul ca nu este legalizata la nici un notar?
Răspuns la discuția Penalitati intretinere
Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Penalitati intretinere
In momentul in care noi am cumparat apartamentul ,fostul proprietar si-a platit toate datoriile ,deci la intrtinere noi aveam 0.
Anul trecut administratora a aflat ca trebuie sa introduca penalitati ,si a introdus penalitati din 2005 (adica cu un an inainte sa ne mutam noi in apartament ).
Acum vor recalcula penalitatile si am si eu o intrebare daca ati putea sa imi spuneti ...daca el calculeaza penalitatile acum (avem un alt administrator) de la ce data si cat la suta(stiam de maxim 0,2% parca ) trebuie sa aplice?
Va multumesc .
Buna ziua,am si eu o intrebare ,
Anul trecut administratora de la intretinere a introdus penalitatile(se pare ca nu stia ca sunt obligatorii) si a introdus si pentru datoriile vechi ...si astfel ne-am ales cu vreo 450 RON penalitati in plus de la vechiul proprietar.
Acum noul administrator nu ne semneaza cererea de debransare de la reteaua de termoficare fara sa platim toate datoriile ,inclusiv penalitatile vechiului proprietar.
Ideea este ca vechiul proprietar are un apartament ,la acceasi asociatie ca si noi si nu inteleg de ce nu face recalcularea penalitatilor si sa le treaca la vechiul proprietar.
Daca ati putea sa imi raspundeti ,va multumesc .