avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate kamamura

Activitate kamamura

am fost victima unei distrugeri , mi s-a distrus un gard de pe un teren . am depus plangere la politie pentru acest lucru si am cerut sa mi se dea o copie de pe procesul verbal de cercetare la fata locului in calitate de parte vatamata .Mi s-a spus ca nu se poate . precizez ca in dosar nu s-a inceput urmarirea penala .
Ce spuneti este corect , daca in procesul verbal de cercetare la fata locului se insinueaya si alte fapte de care nu au cunostinta .
Oare nu am dreptul si eu la o copie de pe acesta in calitate de parte vatamata .
multumesc anticipat pentru raspuns.
ati spus ca v-au fost luate declaratii dar ar trebui sa depuneti si o plangere in numele mamei dumneavoastra , aveti acest drept . aceasta probabil se va inregistra pentru loviri si alte violente initial pentru ca mai apoi in functie de certificatul - medicolegal sa se schimbe incadrarea . sa va asigurati ca plangerea este inregistrata . Daca data trecuta cand ati mai avut de aface cu acest individ nu ati depus plangere ci doar ati vorbit cu politistii degeaba . Pentru amenitari si loviri si alte violente politia nu se sesizeaza din oficiu .
bunul meu distrus , politia chemata de mine si nici macar o copie de pe ce au facut ei acolo nu pot sa am , tre sa fac o mie de cereri , ce birocratie , ce legi , ce tara . ce legi incalca daca imi dau o copie la un amarat de proces verbal de cercetare la fata locului .
atunci cand iei o contraventrie tot iti dau o copie a procesului verbal .
eu am impresia ca politisti nu vor sa/mi dea si gata .
oricum multumesc anticipat pentru raspunsuri
da dar nu s-a inceput urmarirea penala , eu am depus plangere pentru ca mi/a fost distrus un gard la un teren iar acum persoana x care mi/a distrus gardul sustine in instanta de judecata , intr-un proces civil , (eu fiind reclamant )ca in locul respectiv nu ar fi fost niciodata gard . am nevoie de acest act , document sa dovedesc ca acest x minte cu nerusinare .
- este vorba de bunul construit de mine care mi/a fost distrus si in calitate de parte vatamata am cerut politistilor sa/mi dea si mie o copie de pe procesul verbal de cercetare la fata locului.ma tem sa nu mai apara vre-yun rand in plus in procesul verbal sau cine stie ce
din cate am inteles nu s/a inceput urmarirea penala in dosar inca nu s-a inceput urmarirea penala
cum fac sa primesc si eu o copie a procesului verbal de cercetare la fata locului in cazul in care am fost victima unei infractiuni de distrugere si am depus plangere la politie si ei au venit si au facut cercetarea dar nu mi/au dat si mie o copie de pe procesul verbal care l-au intocmit ei . mie mi-au spus ca sa veyi ca o sa ne interesam si pana acum nimic?X-(
Răspuns la discuția procedura dosar penal
nasol , pe ce motiv s/a dat aceasta solutie?
cu formularea plangerii nu pot sa te ajut dar parerea mea cauta un avocat bun daca poti , dar se stie "corb la corb nu-si scoate ochii" si mai sper sa ai dreptate in ceea ce sustii caci s-ar putea sa te reclame ei pe tine pentru denunt calomnios .
inscrisurile pe care le-ai depus pentru expertize le-ai recuperat? expertizele cum au iesit ?
Răspuns la discuția prins fara asigurare auto
vi s/a retinut si certificatul de inmatriculare al masinii , vi s-a eliberat o dovada in care s/a mentionat motivul pentru care vi s/a retint si faptul ca v/au fost retinute numerele . cu acea dovada mergeti la o societate de asigurari , platiti rca dupa care cu rca mergeti la biroul de unde vi s/a eliberat certificatul de inmatriculare si asa ar trebui in mod normal sa va luati certificatul de inmatriculare si numerele de inmatriculare . in legatura cu autoturismul puteti sa-l luati de la locul constatarii contraventiei doar pe platforma deoarece daca il veti conduce veti savarsi o infractiune . nu vad de de nu va puteti obtine numerele si certificatul de inmatriculare daca nu ati platit amenda .
sper ca v/am fost de ajutor
Răspuns la discuția Politist judiciar?
majoritatea politistilor de la posturile de politie sunt si politisti judiciari , numai cine stie cum un politist de la un post de politie sa nu aiba calitatea de politist judiciar . in asta consta munca celor de la posturile de politie . nu toare infractiunile pot fi solutionate de politistii de la posturile de politie de exemplu omorul este solutionat de procuror , plangerile impotriva administratiei publice sunt solutionate de ofiteri anume desemnati din cadrul poli'iilor orasenesti care arondeaza posturile de politie etc. Infractiunile preyentate de dumneavoastra sunt solutionate de politistii de la posturile de polite.
Răspuns la discuția fals sub semnatura privata
a obtinut hotarare judecatoreasca care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparare , hotarare judecatoreasca obtinuta in anul 2009 . Daca poti sa ma indrumi in acest sens spre o lege care prevede ceea ce sustii ti/as fi recunoscator.