avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate Punk_Kitty

Activitate Punk_Kitty

Răspuns la discuția Legea Impozitarii Pensiilor
Nu, nu ma refer la acea discuție, din simplul fapt ca acea discuție nu are nicio legătura cu pensiile. As dori sa știu exact legile sau ordonanțele și datele la care au fost aprobate exact cum am menționat în întrebarea principala.
Buna ziua,

Ma numesc Mihaela și am ca rugăminte dacă a-ți putea sa-mi răspunde-ți la aceste întrebări:

1. Din ce data se impozitează pensiile și în baza cărei legi sau ordonanțe?

2. Din ce data se retine CAS la pensii și în baza cărei OUG. sau Lege?

Va mulțumesc anticipat și aștept răspunsurile dumneavoastră.
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Buna ziua,

Sunt pensionat de boala de la 1 Martie 2010 iar la 1 Aprilie 2013 voi intra in pensie definitiva. Perioada dintre 1 Martie 2010 pana la 1 Aprilie 2013 se va lua in calcul la calcularea pensiei definitive si ce procent va avea pentru aceasta perioada? Sau pensia definitiva va avea valoare actuala?

Va multumesc si astept raspuns
Răspuns la discuția Pensie anticipata partiala
Sunt nascuta in 30 aprilie 1955 dar vreau sa ies la pensie in vara anului 2012.
Va multumesc mult.
Buna ziua.

Ma numesc Mihaela. Am 57 de ani si 35 de ani vechime. Vreau sa ies la pensie anticipata si vreau sa va intreb cat este penalizarea pe luna pana la pensia definitiva?

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc mult de tot. Este exact ce am vrut sa aflu. Va multumesc.
Buna ziua,

Ma numesc Mihaela. As vrea sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare :
Exista o lege care spune ca, daca mai ai 5 ani pana la varsta standart de pensionare, trebuie sa primesti pensie de invaliditate definitiva si nu revizuibila in fiecare an ? (eu am 56 de ani)

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc mult pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns.
Buna ziua,

Ma numesc Mihaela si as vrea sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare :
In ultimul an calendaristic am acumulat un numar de 67 de zile de concediu medical si am obtinut si un certificat de incadrare in grad de handicap - accentuat - pentru aceeasi boala. Imi sunt suficiente aceste zile de concendiu pentru pensionare de boala?
Buna ziua.

Ma numesc Elena. Sunt nascuta pe 20 ianuarie 1956. Am o vechime de munca la data de 1 septembrie 2011 - 35 ani. Am vrut sa va intreb cand pot iesi la pensie de limita de varsta?

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.