avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate Valeanu Razvan

Activitate Valeanu Razvan

Buna ziua,
Am o problema , mi-a cazut un stalp ce sustine o reclama a unui magazin pe masina,
am fost anuntat de vecini de incident pana sa ajung acasa cei de la magazin ridicasera stalpul si l-au dus in magazin, de 3 zile incerc sa dau de patron singurul raspuns dela angajati fiind cel ca este plecat din localitate si nu au nr. lor de tel.
Am fost la polite mi- sa eliberat o dovada de reparatii, iar nea politistul mi-a zis daca nu exista intelegere pe cale amiabila sa aduc doi martori si imi va da un proces verbal ca sa pot da in judecata proprietarii magazinului.Martori am destui acum nu stiu ce dovezi sa mai aduc ca poza cu stalpul pe masina nu am reusit sa fac, nu stiu daca ei au autorizatie de amplasament pt. stalp,am niste poze de anul trecut dupa site unde este stalpul. astept un sfat ceva ... sau sa las totul aja si sa repar masina pe casco?
Discuție Acte teren/casa
Buna ziua,
As dori un pic de ajutor,tatal meu e propietraul unui teren cu casa batranesca pe el intr-o comuna, eu si sotia dorim sa construim o casa pe acel teren,am facut proiectul de demolare si ni s-a eliberat avizul si proiectul de constructie este emis , toate acte pe numele tatalui , Acu intrebarea - care este cea mai ieftina varianta de schimbarea a actelor propietatii . de la un notar ni s-a spus ca ar costa mai putin dupa ce casa va fii demolata....?sau un procedeu de mostenire donare sau act de vanzare cumparare?
Scuze de neintelegere, legal nu s-a facut nici o formalitate si asta incercam sa facem pt un teren cu casa construita de 2171 mp., la un birou notarial ne facut calculatia si ne ajungea cam 2300 eur acutul de vanzare cumparare mi se pare enorm pt un teren cu o casa din pamant.ar fii o varianta sa demolam casa si apoi sa facem actul de vanzare cumparare, probabil sa scada valoarea?
Va multumesc.
Salut,
Socriul meu ne-am donat o casa si un teren la sat , in ce conditi am putea face un act de vanzare- cumparate sau donatie sa platim cat mai putin la stat. am inteles ca daca vinde ficei( adik sotiei)actele ar costa mai putin.......
Va multumesc
Buna ziua,
Am o mica durere arhitecut care ne-a facut proietul pt. casa s-a ocupat si de proiectul de demolare a celei vechi. am depus la primarie( urbanism) toate actele necesare, iar madam de urbanism mi-a mai cerut o hartiutza semnata de Ordnul arhitectilor.Si tot astept aceea hartie de la arhitect de vreo 3 luni zice ca s-a schimbat conducerea, ca va mai dura 2 -3 zile. Acum ma gandesc nu o fii arhitecut acreditat sau.... un mic ajutor daca se poate.