avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate art1580

Activitate art1580

In situatia mea modificarea se face in Tulcea sau Galati la Registrul Comertului ?
Va multumesc pentru raspuns. Din cate inteleg modificarea se poate face doar la registrul comertului.
Va scriu cu rugamintea de a ma ajuta sa imi schimb sediul social al pfa. Mentionez ca am adresa de domiciliu in Galati. In ianuarie 2015 mi-am inceout activitatea in Tulcea si mi-am infiintat un pfa cu sediul social in tulcea. In acest moment am primit o oferta de colaborare in calitate de pfa in constanta. Vreau sa imi schimb sediul social al pfa pe adresa de domiciliu la Galati. Cum ar trebui sa procedez in aceasta situatie ? Daca imi mut sediul social in Galati pot presta activitate pfa in Constanta ?
Răspuns la discuția Termen garantie inlocuire produs
Va multumesc. Cum pot interpreta prevederile acestei legi la situatia mea?
Va rog sa ma ajutati cu o problema legata de prelungirea termenului de garantie. Am achizitionat un telefon mobil de la o companie de telefonie mobila. Dupa ce am ajuns cu telefonul de 3 ori la service in primele 6 luni de la achizitie, service-ul a decis sa mi se inlocuiasaca telefonul. Vreau sa va intreb daca telefonul pe care il voi primi trebuie sau nu sa fie nou si care va fi perioada lui de garantie? ( Continua doar pana la expirarea termenului de garantie al telefonului anterior sau este de 2 ani din momentul in care preiau noul telefon spre folosire).Unde pot citi prevederile legale care stabilesc aceste lucruri? Va multumesc.
Va scriu cu rugamintea de a ma juta sa inteleg prevederile legii cu privire la obiectele aflate in garantie.
Am achizitionat un telefon impreuna cu un contract de abonament telefonie mobila in 14.02.2014. Avand probleme cu telefonul am fost nevoit sa il trimit in service-ul companiei de telefonie de unde mi-a fost returnat ca fiind reparat. Ulterior am sesizat aceleasi probleme la telefon si l-am retrimis in service in data de 30.07.2014. Astazi am fost informat de catre compania de telefonie ca telefonul meu ar nevoie de schimbarea placii de baza.
Va rog sa imi spuneti, care sunt prevederile legii, avand in vedere importanta piesei care trebuie schimbata, daca pot solicita un aparat telefonic nou.
Cum se modifica perioada de garantie daca primesc un telefon nou? Daca se inlocuieste placa de baza la vechiul telefon , eu stiu ca aceasta trebuie sa fie conform legii noua. Cum se modifica perioada de garantie in aceasta situatie?
Ce imi puteti spune despre " lipsa de conformitate apărută în termen de 6 luni de la livrarea produsului se prezumă că a existat la momentul livrării acestuia" ? Care sunt obligatiile vanzatorului in acest caz? Telefon achizitionat in februarie si predat in service in iulie pentru prima oara.
Va multumesc
Ce imi puteti spune despre " lipsa de conformitate apărută în termen de 6 luni de la livrarea produsului se prezumă că a existat la momentul livrării acestuia" ? Care sunt obligatiile vanzatorului in acest caz? Telefon achizitionat in februarie si predat in service in iulie pentru prima oara.
Va scriu cu rugamintea de a ma juta sa inteleg prevederile legii cu privire la obiectele aflate in garantie.
Am achizitionat un telefon impreuna cu un contract de abonament telefonie mobila in 14.02.2014. Avand probleme cu telefonul am fost nevoit sa il trimit in service-ul companiei de telefonie de unde mi-a fost returnat ca fiind reparat. Ulterior am sesizat aceleasi probleme la telefon si l-am retrimis in service in data de 30.07.2014. Astazi am fost informat de catre compania de telefonie ca telefonul meu ar nevoie de schimbarea placii de baza.
Va rog sa imi spuneti, care sunt prevederile legii, avand in vedere importanta piesei care trebuie schimbata, daca pot solicita un aparat telefonic nou.
Cum se modifica perioada de garantie daca primesc un telefon nou? Daca se inlocuieste placa de baza la vechiul telefon , eu stiu ca aceasta trebuie sa fie conform legii noua. Cum se modifica perioada de garantie in aceasta situatie?
Va multumesc
Răspuns la discuția Contract cesiune telefonie mobila
considerati avand in vedere cele mai sus mentionate ca s-a incalcat legea?
cum ar trebui sa procedez daca vreau sa renunt la cesiune?
credeti ca o plangere la apc m-ar ajuta?
Răspuns la discuția Contract cesiune telefonie mobila
cesiunea se poate anula?
in ce conditii?