avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate catallina82

Activitate catallina82

buna ziua.
Am facut un credit ipotecar cu ipoteca pe apartamentul parintilor sotului meu. din banii obtinuti am cumparat un apartament pe care acum vrem sa il vindem, banii sa ii dam parintilor si sa facem contract de vanzare-cumparare intre noi si parinti pe apartamentul acestora.(cel ipotecat de noi).Asta am inteles ca se poate face numai cu acordul bancii.
mentionez ca mama sotului meu este casatorita a doua oara, tatal sotului a decedat.
sotul meu mai are 3 frati. dupa casatoria de-a doua a mamei sale au facut un act (cred ca succesiune) prin care copii ii cedau mamei partea lor care le revenea de pe urma tatalui. cu cel de-al doilea sot este casatorita de 10 ani.
Intrebarea mea este daca se poate contesta cumva de catre frati actul de vanzare -cumparare? mentionez ca cel de-al doilea sot are la randul sau 2 copii dintr-o casatorie anterioara. Acestia au vreun drept asupra apartamentului?
Va multumesc anticipat.

am luat un credit de nevoi personale cu ipoteca, cu ipoteca pe apartamentul parintilor. Din banii obtinuti am cumparat un apartament. acum vrem sa vindem acest apartament pt ca parintii vor sa ni-l vanda pe al lor. se poate face contract vanzare-cumparare daca noi suntem cumparatorii iar creditul este tot pe numele nostru, apartamentul ramanand tot ipotecat in favoarea bancii?
Discuție succesiune
cam cat ar costa succesiunea la un apartament dintr-o comuna din prahiva?
Nu am facut succesiunea dupa moartea tatalui care a murit in 2005.
suntem 3 mostenitori, mama, eu si fratele.
tata a avut niste actiuni la firma la care lucra si nu putem sa le valorificam fara succesiune. Se poate face succesiune partiala/
actiunile sunt in valoare de 3 milioane, nu stiun daca se merita sa facem succesiunea partiala ca si costuri.
tatal meu a decedat in 2005. a suferit de tbc insa nu stiu daca cauza mortii a fost exact asta. A decedat dupa ce a terminat tratamentul si nu stiu ce scrie in actele medicale la cauza decesului. mama mea poate lua pensie de urmas? mentionez ca tata era pensionat pe caz de boala din cauza ca avea tbc.
Multumesc anticipat