avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate anabv

Activitate anabv

Răspuns la discuția cheltuieli inmormantare
E vorba de tatal meu bun. Am locuit cu tata pana la 5 ani iar apoi s-a recasatorit si a disparut din viata mea. Am incercat sa-l caut si nu a fost foarte receptiv. Mi-a explicat clar ca nu vrea sa fie prea mult deranjat. Deci datoria morala pica. Se pare ca suntem 3 frati cu 3 mame. Succesiunea nu am acceptat-o inca, dar nu e vorba de o suma foarte mare, e vorba de cateva milioane. Fratii vitregi nu sunt foarte incantati ca trebuie sa imparta si cu mine si mi-au venit cu o suma foarte mare:5000 de euro care se imparte la 3. In ultimii ani era si divortat si i-au cumparat si un alt mormant. Daca apelau la mine din timp l-as fi primit in mormantul familiei. Se pare ca in mormantul familiei lor nu a avut loc. Apoi vor sa-i faca cavou acolo. Mie mi se pare o cheltuiala inutila. Si vroiam sa stiu exact la ce ma obliga legea sa le platesc. Sa nu dau mai mult decat iau. Partea absurda e ca a murit si nu m-au chemat la inmormantare. Eu nu aveam de unde sa stiu ca a murit pentru ca locuia in alta localitate.
A murit tata si m-am trezit cu fratele vitreg la usa ca imi cere bani de inmormantare. Tata nu m-a crescut si nici nu mi-a platit pensie pe perioada facultatii. L-am vazut ultima data la liceu, o data. Eu am tata vitreg. Eu sunt succesor impreuna cu 2 frati vitregi. Fratii au cheltuit cam 100 de milioane cu inmormantarea, asa sustin ei, si vor sa-i faca si monument funerar. Mi-au zis ca e vorba de 5000 de euro. Ei au ridicat ajutorul de inmormantare si ultimul salariu al tatalui. nu exista o limita a bunului simt pana la care pot ei sa ceara? Daca imi socotesc toate pomenile cine stie cati bani imi cer pana la urma. Si culmea, culmilor este ca nu m-au chemat la inmormantare ci mi-au batut la usa dupa. Va multumesc anticipat.
Discuție mostenire
Tatal meu a murit. Suntem 3 frati. Cum pot eu sa stiu daca a avut bani in conturi, ce averi a avut el? Care sunt pasii care trebuie urmati? Multumesc frumos
Discuție act de donatie
Tata inainte de casatorie a dobandit un apartament. Cel in care stau ambii parinti. Eu sunt copilul mamei. Am tata vitreg. Tata are nepoti. Ei vor sa-l mosteneasca. Tata a facut un act de donatie pentru mama. Pot nepotii sa-l mai mosteneasca.?Actul nu are nicio clauza:sa-l intretina sau ceva ci e doar cu uz viager. Daca se intampla ceva pot nepotii sa atace acel act? Ar fi bine sa-i faca un alt act?

Va multumesc foarte mult.
Buna.

Lucram la o firma si am aplicat pe un site la alte 2 joburi.

M-au acceptat amandoua. Mi-am dat demisia de la primul loc de munca si am refuzat oferta unei firme. Angajatorul mi-a spus ca nu e nicio problema ca de luni sunt angajata lui si ma plateste. M-a chemat la servici de luni si am lucrat pana joi. Cand i-am zis sa imi trimita contractul mi-a trimis unul gol si necompletat. Joi dupa 4 zile de munca m-a anuntat printr-un mesaj pe telefon ca nu mai are nevoie de serviciile mele. Isi gasise pe altcineva si ii dadea un salariu mai mic.

Ce pot sa mai fac in situatia aceasta?

Nu e ilegal ca persoana juridica sa permiti unei persoane sa lucreze intr-un loc public fara forme legale?

Va rog ajutati-ma cu un sfat.

Multumesc frumos



Eu am indemnizatie pentru handicap gradul 1 locomotor. Ma deplasez doar ajutata. Am si insotitor. Pentru ca am studii superioare mi-am gasit un job la birou. Legea imi permite sa lucrez? Daca da cate ore? Pierd indemnizatia de handicap? Ma intereseaza pentru ca nu stiu daca fac fata si nu as vrea sa pierd si indemnizatia sau insotitorul.
Va multumesc anticipat.

ANA