avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate bogobogobogo

Activitate bogobogobogo

Buna ziua

In cazul in care o persoana imi publica pe un site sau pe un blog datele personale (CNP , domiciliu actual , vechiul dmiciliu si alte date cu caracter personal ) ce masuri concrete pot lua impotriva acestei persoane ?

Mentionez ca nu stiu de unde le-a ogtinut

Moltumesc anticipat
Buna ziua

Am detinut o societate asupra careia s-a decis lichidarea in 2008 :
12/09/2008 Amânat
Solutie: Prorogă termenul de soluţionare a acţiunii reclamantei , în vederea îndeplinirii procedurii de citare cu pârâta. Stabileşte un nou termen la data de 10.10.2008. cu menţiunea de a face dovada înregistrării situaţiilor financiare la ORC de pe lângă Tribunalul Mureş Pronunţată în şedinţa publică de la 12 Septembrie 2008.
10/10/2008 Soluţionare
Solutie: admite cererea

Acum am fost solicitat de Garda Financiara sa ma prezint cu actele la control.

1. Am aceasta obligatie ?
2. Ce se intampla daca nu mai detin actele societatii ?

Va multumesc anticipat .
Buna ziua

As dori sa aflu care este rolul si care sunt atributiile cenzorului in cadrul unei asociatii sportive.
Va multumesc anticipat
Am precizat ca nu exista la dosar facturile.
Exista insa alte acte acte ce dovedesc faptul ca acea tranzactie a avut loc in fapt.
Presupun ca furnizorul nu a inregistrat aceasta trnzactie in contabilitate si acum nu are niciun interes sa o scoata la suprafata.
Acest lucru as dori sa-l realizez eu
sa-l determin pe furnizor sa recunoasca aceasta tranzactie si implicit sa atasez la dosar facturile aferente.
Momentan instanta vrea sa intre pe fond in lipsa lor ,pe motiv ca era de datoria mea sa le obtin si sa le pun la dispozitia instantei.

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date.
Buna ziua

Intr-un procesc in care sunt acuzat de evaziune fiscala am solicitat o expertiza contabila ce mi-a si fost aprobata .Problema este ca la efectuarea acestei expertize au lipsit cateva facturi.astfel rezultatul,chiar daca imi este favorabil partial nu imi este convenabil in totalitate.
In data de 16.11.2010 se va face analiza acesteia.
Vis-a-vis de aceste acte ce lipsesc mai am o intrebare pe forum si am inteles ca trebuie sa formulez plangeri si sa solicit anchete catre garda Financiara si Politie.
Mai exact lipseste un set de facturi de achizite ce nu le mai detin dar exista si la dosarul instantei acte ce dovedesc faptul ca acele tranzactii au fost efectuate (scrisori de trasura si note de transport ce atesta vanzatorul,cumparatorul,marfa si cantitatile)
In data de 16.112010 cand se face studiul expertizei as dori sa solicit urmatoarele lucruri

1. Amanare pana la solutionarea anchetelor plangerilor mai sus mentionate
2.Contraexpertiza contabila care sa ia in seama si rezultatele anchetelor mai sus mentionate.

As dori sa stiu daca solicitarile mele au sanse de acceptare din partea instantei si cum ar trbui sa le denumesc, formulez, justific ,etc...

In principiu as dori sa stiu ce sa fac pentru ca procesul sa nu se deruleze in continuare pe fond fara a fi luate in seama acele documente ce lipsesc din expertiza contabila.

Va multumesc anticipat
Tocamai aici e problema.
Nu mai am nicio astfel de copie !!!
Buna ziua.

In urma cu ceva vreme am cumparat o cantitate de vin de la o societate comerciala.
Din nefericire dosarul contabil ce cuprindea si actele aferente acestei tranzactii s-a pierdut.
Am solicitat furnizorului sa-mi elibereye un set de duplicate iar raspunsul acestuia a fost sec : ca el nu mi-a vandut niciodata acel vin. X-(
Presupun ca nu si+a inregistrat acele facturi si acum vrea sa profite de neglijenta mea.
Precizez ca am scrisorile de trasura,notele de transport in care sunt trecute produsul si cantitatile de vin.Deasemenea si martori care sa confirme tranyactia.

Ce masuri legale as putea lua pentru a obtine acele duplicate ?
Pot sa-i deschid un proces si daca da pentru ce fapta mai precis ?

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Contract de comodat
Ma refeream la autentificarea la notar si la inregistrarea la finante
e obligatorie dat fiind faptul ca nu are valoare contractul?
Decizia comodatului fara pret e luata deja
Multumesc
Buna ziua

As dori sa aflu daca la inchirierea unui apartament catre o persoana fizica ma ajuta foarte mult faptul ca autentific la un notar contractul de comodat incheiat intre parti
si daca e necesar sa-l inregistrez la finante

Va multumesc anticipat
Buna ziua
M-am mutat in data de 15.10.2010 intr-un apartament pe baza de contract de inchiriere.
- As dori sa aflu ce obligatii legale am fata de seful de bloc si conform carei legi.
- Declaratia ca locuiesc in acest apartament (pentru cartea de imobil ) o pot face si la asociatia de propietari de care apartine apartamentul sau doar la seful de bloc ?
Aceasta declaratie este obligatia mea chirias sau a propietarului ?

Va multumesc anticipat