avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1234 soluții astăzi
Forum Activitate vali70

Activitate vali70

Buna ziua !

Am primit documentele privind o executarea silita . In acelasi plic cu aceeasi data de emitere erau Somatia dar si adresele privind poprirea pe conturi cat si la angajator. . Executorul judecatoresc nu a mai asteptat termenul din somatie dat de el - e drept 1 zi - si a si inceput executarea la banci si angajator . Somatia si actele de executare au aceeasi data de emitere si sunt trimise incatre mine acelasi plic. Nu cumva este MOTIV DE ANULARE A ACTELOR DE EXECUTARE deoarece nu a asteptat trecerea termenului din somatie??
Contestatie executare silita
Discuție Termen apel
Buna ziua !

trebuie sa fac apel la o hotarare civila privind suspendarea pe 30 de zile a permisului. Comunicarea am primit-o in timpul situatie de urgenta - am 30 de zile termen de apel. Starea de urgenta a incetat pe 15 mai. Intrebarea este pot depun apelul prin posta --LUNI 15 iunie -- sunt considerat in termen ?
Buna ziua !

Am urmatoarea situatie :
- am avut o executare silita cu poprire pe salariu la angajator in anul 2014 S-a oprit din salariu pana in octombrie 2015 cand am plecat de la acel loc de munca. M-am reangajat in iunie 2016 si mi-a venit o noua poprire abia acum in ianuarie 2018 , in conditiile in care creditorul stia de noul meu loc de munca din oct 2016 ( cu dovezi ) .
Intrebare : in acest caz POT INVOCA PERIMAREA executarii silite si unde o cer ? La instanta care a incuvintat executarea ? Si care ar fi termenul in care o pot cere ?

MULTUMESC
Buna ziua !

in anul 2008 am avut un contract de credit pe care din motive de disponibilizare in anul 2010 nu l-am putut achita. In anul 2014 s-a incuvintat executarea silita - la peste 4 ani de la ultima plata efectuata de mine . La locul de munca pe care il aveam in 2014 mi-a venit poprire - dar deoarece atunci cand a venit instintarea acasa eu eram detasat in alt oras - am aflat tarziu si nu am mai putut face contestatie . Astfel poprirea a mers pana in anul 2015 , cand am plecat de la aceea firma. In anul 2016 m-am angajat la alta firma - iar acum -dupa 1 an si 6 luni mi-a sosit iar poprirea.
Intrebare : acum mai pot face contestatie in termenul legal de 15 zile -pe motiv ca s-a prescris termenul de 3 ani in care aveau dreptul sa ceara executarea silita ?
LA primul termen de recurs pot invoca si un alt motiv de recurs pe baza probelor de la dosar - in afara de cel expus in motivarea recursului . SI daca da cum - scris ( si cum sa se cheme ? ) sau oral ?

MULTUMESC
Buna ziua !

Pe scurt.

Am avut un credit care a devenit exigibil anticipat si scadent prin neplata ratelor la data de 30.11.2008 .
Institutia financiara nebancara a facut o cerere de executare catre Corpul executorilor proprii la data de 25.06.2009 - cerere ramasa fara urmari - nu s-a cerut nici macar instantei Incuvintarea executarii silite.
Apoi pana in data de 20.03.2012 nu a mai facut nimic . In aceasta data a adresat o noua cerere catre un Birou De EXECUTORI JUDECATORESTI .

Eu vreau sa invoc prescriptia dreptului de a cere executarea silita - 3 ani din 2008 in 2012 . Ei vor sa se prevaleze de cererea din 2009 .

POT CERE PERIMAREA ( si cum ? ) a acelei cereri din 2009 si astfel nu se intrerupe cursul prescriptiei ?
Buna ziua !

Conform noului CPC art 665 - executorul judecatoresc trebuie sa ceara incuvintarea executarii silite de la instanata in maxim 3 zile de la inregistrarea cererii. In cazul meu a cerut-o dupa 3 luni si jumatate.
In acest interval de timp a intervenit prescriptia de 3 ani ( in cadrul acestor 3 luni jumate )

MAI POT INVOCA PRESCRIPTIA ?
Art 7 ( din contract ) Cazuri de neexecutare

7.1 In momentul aparitiei oricareia dintre situatiie:
a)neplata de catre imprumutat a oricarei din ratele lunare scadenta, in termen de maxim 30 de zile de la data scadenta stabilita conform prezentului contract ;
b)...........
c)...........
toate obligatiile de plata ale imprumutatului stabilite prin prezentul contract vor deveni exigibile anticipat si scadente.

V-am redat contractul.
Da , dar scrie in contract ca daca intarzii peste 30 de zile plata ratei este caz de neexutare a contractului si se declara scadent.