avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate ankalupu

Activitate ankalupu

Uzucapiune
Buna ziua,
Se dau 4h de pamant nemostenit. Depe un titlu de proprietate cu 4 pesoane, toate decedate. In urma carora, la 2 din ei eu sunt singurul mostenitor.
Eu fiind mic cand eu au murit nu stiam de pamant. Mama nu s a putut intelege su ceilalti mostenitori si tot pamantul a ramas la N.(verisori).
Problema este ca nu au platit impozit pe pamant,desi lau folosit. Acum primaria i
Mi a trimis mie instiintare sa platesc impozitul daca nu pierd mostenirea.
As putea plati. Dar daca platesc cum pot trece pamantul pe mine? Nu e normal eu sa platesc si altul sa se bucure de rod.
Mentionez ca cu persoanele care detin pamantul nu se poate discuta.
Iar pentru mostenire nici atat.
Se poate ca dupa ce platesc impozitul sa devin proprietar prin uzucapiune?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am 2 copii, unul dintr o casatorie anterioara. Am 2 case. Una din case o am cu fosta sotie.
As vrea ca, casa/partea din casa,ce o am cu fosta sa ii revina copilului din casatoria anterioara.
1.Ce document ar trebui sa fac pentru a da partea mea din casa acelui copil?
2. As putea proteja cumva al 2 lea copil caruia as vrea sa i revina a 2 casa?. In sensul sa nu ma trezesc ca dupa ce mor, primul copil sa i poata lua casa.
Multumesc anticipat pt răspunsuri.
buna ziua,
sotul meu are un copil dintr o casatorie anterioara, copilul are 16 ani si a fost incredintat mamei spre crestere. mama aparasit domiciliul si copilul, copilul fiind lasat la bunici. tatal copilului fiind in strainatate s a dus de urgenta in Ro sa ia copilul, deoarece bunicii sunt batrani si nu pot avea grija de copil.
este vreun demers rapid pe care l ar putea face pentru a lua copilul cu el in strainatate?, intr o saptamana trebuie sa revina la lucru.Mama nu doreste sa se mai intoarca la copii, este plecata din tara si nu raspunde la telefon.
multumesc anticipat.

mentionez ca tatal are familia in UK, unde are si domiciliul si lucreaza in momentul de fata
Răspuns la discuția Pensie alimentara
din ca inteleg trebuie mers la tribunal stabilit cat trebuie sa platesc sau....? nu pot plati eu in contul mamei copilului acei 25 % dar raportat la minimul pe economie? se calculeaza din net sau din brut? multumesc
Buna ziua, am 2 copii din cosatorii diferite,pt unul din ei a fost stabilita pensia alimentara de 25% din salar, firma la care lucrez tragea lunar suma si o vira in contul fostei sotii. Daca nu mai lucrez cum trebuie sa procedez cu pensia alimentara. Din cauza unor probleme de sanatate sunt nevoit sa renunt la lucru. Cat ar trebui sa platesc in cazul in care nu am nici un venit? Multumesc
Discuție mostenire
buna ziua,
sora mamei mele care are in jur de 80 de ani, este vaduva iar singurul fiu al ei a murit. Are un nepot cu care nu mai tine deloc legatura. Matusa aceasta a avut o garsoniera pe care a vandut o si s a mutat la noi. din acei bani luati pe garsoniera a renovat o anexa a casei mamei mele iar pe restul de bani ii foloseste sa se intretina. ,,se intrtine singura,,
intrrebarea este, daca ..moare,, nepotul poate veni sa ceara ceva drept mostenire? Mentionez ca nu mai are absolut nimic pe numele ei, inafara cardului pe care vine pesia.
Răspuns la discuția capat de cerere disjuns
in cat timp ar trebui sa fac cerere de repunere pe rol?
multumesc
buna seara, am facut contestatie la executare, iar capatul de cerere a fost disjuns, judecatoria nefiind in cauza sa solutioneze cererile mele, al 2 lea capat de cerere a fost solutionat de tribunal,
întrebarea este, primul proces deschis, s a suspendat pana la solutionarea celui de al 2 lea capat de cerere, acum trebuie sa l redeschid eu sau se redeschide automat?
multumesc anticipat pentru raspuns
Discuție perimarea
in noiembrie 2016 am primit de la finante titlu executoriu pentru neplata cas, am contestat deoarece decizia de impunere nu era corecta, au anulat decizia din 2016 si au facut alta acum in august 2017, procesul fiind inca pe rol. nu am cerut sistarea executarii silite.
in cat timp intervine perimarea? avand in vedere ca nu au mai fost facute nici un fel de demersuri pentru a fi executata de anaf.
multumesc anticipat
buna ziua,

am dat in judecatta statul pentru recuperare taxa auto si am castigat. in 2016 am luat prima transa de la finante inapoi, dar anul acesta nimic, trebuia inca din aprilie sa iau a 2 transa. de la finante spun ca nu au bani.

ce pot face in situatia aceasta? imi e frica ca statul va face ce va face si nu ne va mai da inapoi banii.:sorry: