Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna ziua,
sora mamei mele care are in jur de 80 de ani, este vaduva iar singurul fiu al ei a murit. Are un nepot cu care nu mai tine deloc legatura. Matusa aceasta a avut o garsoniera pe care a vandut o si s a mutat la noi. din acei bani luati pe garsoniera a renovat o anexa a casei mamei mele iar pe restul de bani ii foloseste sa se intretina. ,,se intrtine singura,,
intrrebarea este, daca ..moare,, nepotul poate veni sa ceara ceva drept mostenire? Mentionez ca nu mai are absolut nimic pe numele ei, inafara cardului pe care vine pesia.
Batrana nu mai are nimic asa ca nu are ce mosteni nepotul, cu tot dreptul ce-l are.