avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate alind

Activitate alind

Eu inteleg din acel articol ca trateaza pensia anticipata partiala in sensul ca aceasta nu se aplica. Practic din varsta standard de pensionare se scad 2 ani si oamenii pot iesi la pensie la o varsta cu 2 ani mai mica fata de cea normala prevazuta in lege fara a se aplica penalizari tocmai pentru ca se scade limita de varsta standard si nu este o pensionare anticipata. Altfel articolul este total inutil.
Aceste conditii sunt prevazute undeva intr-o lege? Tot caut dar nu am gasit nicaieri inca aceste conditii.
Buna ziua!
Ne confruntam cu urmatoarea problema:
Mama mea se apropie de varsta pensionarii si am mers la casa de pensii pentru a vedea daca poate iesi anul acesta beneficiind de legea 207/2020 prin care se spune ca persoanelor care au locuit mai mult de 30 de ani in zone afectate de poluare li se scad 2 ani din varsta standard de pensionare. Cei de la casa de pensii spun ca acea lege se refera la pensia anticipata si astfel nu are drept sa iasa la pensie anul acesta pentru ca ii mai trebuie 2 ani de cotizatie pana la 33 de ani si 2 luni. Din ce am vazut eu in lege, aceasta se refera la varsta STANDARD de pensionare, varsta la care se poate iesi la pensie cu cotizatia minima de 15 ani. Ce putem face?
Pe data de 08.01.2015 mi s-a furat telefonul de catre un "client" de pe biroul magazinului in care lucrez.Am fost si am depus plangere la politie insa domnii politisti m-au descurajat din prima spunand ca sunt sanse foarte mici sa fie gasit.Acum cica nu mai pot fi urmarite cu ajutorul codului IMEI si neavand nici camere de supraveghere in magazin nu ma pot ajuta nici daca le descriu suspectul pentru ca ar fi cuvantul meu impotriva cuvantului lui eu fiind singur in magazin in momentul producerii furtului.Telefonul abia il cumparasem si nu am apucat sa instalez pe el programe antifurt (si mai si platesc abonament lunar pentru un astfel de program #-o ).Am introdus insa contul meu google si cu ajutorul managerului de dispozitive de la ei s-ar putea localiza in conditiile in care telefonul este conectat la internet si nu a fost resetat la setarile din fabrica, dar din pacate se pare ca telefonul ori are internetul oprit ori a fost resetat pentru ca apare ca fiind inactiv.Fiind un telefon mai rar intalnit pe la noi (ar putea fi chiar unic la mine in oras) ma gandesc ca cei de la Google mi-ar putea da informatii foarte utile in ceea ce priveste localizarea telefonului.Ei imi pot spune cate dispozitive de acest gen sunt inregistrate in zona mea dupa data furtului si chiar sa imi ofere datele de contact ale utilizatorilor actuali care sunt inregistrati cu acel tip de dispozitiv dupa data furtului.As dori sa stiu daca pot primi aceste informatii eu sau politia.
Nu aveam CASCO din pacate.Era bun pt k o reparam de atunci si nu mai trebuia sa astept mai bine de 1 an cu masina in curte.
Nu mai are nimeni nici o solutie? Care ar fi dauna totala pt un cielo din 95 cu 190000 la bord pt k e posibil sa imi dea dauna totala si sa stiu de inainte la ce sa ma astept?
Răspuns la discuția casco generali
Fa o plangere la CSA.Uite aici gasesti nr de contact pt a suna si a te indruma precum si adresa de mail sau rubrica de reclamatii [ link extern ]
Intradevar, am gresit.Grabindu-ma sa raspund nu am citit cu foarte mare atentie si am sarit peste partea cu intentia de a cumpara banuind ca ar fi facut deja contractul V/C.Imi cer scuze.Totusi nu se poate face un contract V/C ca asta nu ar trebui sa fie ceva complicat sau costisitor sau e ceva mai dificil in cazul asta?
Răspuns la discuția ajutor accident rutier
Nu aveti de ce sa va temeti.Toate daunele, atat morale cat si materiale, se despagubesc stict de catre ASIGURATOR.Daca nu ii convine cat ii da nu are decat sa dea in judecata societatea de asigurari, dvs nu mai aveti nici o obligatie.Exista lege care prevede asa ceva (din pacate nu stiu nici un nr, articol sau ceva de genu asta dar se poate verifica la csa).E drept ca acest lucru e de putin timp aparut in legislatie si din cauza asta multi nu cunosc.Eu stiu pt k m-am lovit de aceasta lege si trebuie sa ma chinui in continuare cu asiguratorul.
atunci cand cumperi o masina second hand pentru a o inscrie pe numele tau trebuie sa ai o asigurare pe numele tau (noul proprietar) valida pe minim 6 luni (este o conditie impusa de catre cei de la politie).Astfel se poate face asigurare pe numele dvs fara a se specifica nr auto (acesta se va scrie in polita rca dupa ce luati noile nr de inmatriculare) pentru ca altfel practic nu aveti cum sa indepliniti conditia impusa de catre politie.Mergeti cel mai bine si va consultati cu cineva de la asigurari si o sa vedeti ca se poate pentru ca si eu am facut la fel.