avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate MihailaBogdan

Activitate MihailaBogdan

Buna ziua,
Am un credit la un IFN pentru care am o intarziere de 10 zile. In contractul de credit se mentioneaza viramentul creditului in contul meu de la BRD si implicit retragerea la termen din acelasi cont. Am si un cont secundar pe care am mai primit in trecut un credit de la acelasi IFN si il au in baza lor de date si au retras o suma din acel cont care nu este stipulat in contractul de creditare incheiat intre mine si dumnealor. Intrebarea mea este cat este de legala aceasta practica si ce as putea face in cazul in care nu este legala?
Răspuns la discuția Companie recuperare credite
Aveti idee dupa ce perioada pot sa ma raporteze la biroul de credite?
Perioada clasica de 90 de zile de intarzieri sau... ?
Buna seara,

Prin 2010 am avut un imprumut luat de la un IFN (cu rate saptamanale) pe care nu l-am platit in totalitate fiind plecat in strainatate. Acum am revenit in tara si am primit o scrisoare recomandata de la o firma de recuperare care a preluat creanta de la ei pentru a plati o suma care mi se pare cel putin absurda. Creditul initial era de 1500 RON iar acu mi-au spus ca am de plata 2700. Intrebarile mele sunt :
Au dreptul sa ma raporteze la biroul de credite pentru un credit luat de la o IFN?
Au dreptul sa ceara aceasta suma fara a prezenta contractul initial si sumele platite catre creditorul initial?
Pot sa ii oblig sa imi prezinte documentele (contractul si platile efectuate de catre mine) inainte de a incepe rambursarea creditului?

Va multumesc
Buna seara,
Recent am primit de la primărie o scrisoare prin care sunt notificat ca am amenzi neplătite in valoare de 1300 Ron.
Unele sunt din aprilie si mai 2008. Eu stiam ca amenzile contraventionale se prescriu dupa 5 ani deci cele din 2008 nu ar fi trebuit sa mai apara...
Vroiam sa stiu daca am informatia corecta referitor la prescrierea/radierea lor dupa 5 ani.
De asemenea restul sunt amenzi de transport in comun RATUC Cluj. Din cate stiu eu e companie privata si primaria nu are dreptul sa imi opreasca din salariu pentru astfel de amenzi. La fel as dori sa stiu daca am dreptate in aceasta privinta.
Multumesc.
Răspuns la discuția Indemnizatia de concediu
multumesc pentru promptitudine!
Buna ziua,
Lucrez la o societate comerciala de aproximativ 2 ani si acum in luna iulie intru in concediu de odihna 17 zile lucratoare. Dupa ce am citit articolele referitoare la concedii din codul muncii si am gasit ca pentru zilele de concediu plata se face in avans cu cel mult 5 zile inainte de intrarea in concediu, mi-am cerut dreptul acesta si am primit un raspuns de genul ca in unitatea noastra trebuie sa fac cerere pentru indemnizatia de concediu si nu se aproba asa ceva.
intrebarea mea e daca au vreo baza legala sa faca acest lucru si daca nu ce masuri trebuie sa iau sa intru in posesia drepturilor mele.