avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1491 soluții astăzi
Forum Activitate Luz_me

Activitate Luz_me

Răspuns la discuția Despre concedierea nelegala
Dar daca pana la urma va fi silit sa semneze cererea si se va ajunge apoi in instanta, cum va putea fi combatuta cererea deja semnata de salariat?
Este o situatie extrem de neplacuta si delicata si de fiecare masura luata depinde daca se va putea face ceva impotriva acestui abuz... de aceea va cer sfatul si va multumesc pentru ajutor!
Buna ziua,

Ce poate face un salariat in cazul in care angajatorul doreste sa impuna unui numar de salariati sa isi dea demisia pentru a evita procedura legala de concediere colectiva?
Un amic a fost anuntat ca trebuie sa se prezinta in data de ... pentru a-si da demisia, fara ca macar sa i se ofere ceva plati compensatorii pentru incetarea contractului. Cum se poate proteja salariatul de un asemenea abuz? Mentionez ca angajatorul nu are niciun motiv pentru a incerca sa il concedieze pentru alte motive (disciplinar, pentru performanta scazuta etc).

Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns!

Multumesc
Buna dimineata,

Am gasit acest articol (sper ca e ok sa pun linkul aici)
[ link extern ]

in care este specificat ca "Daca ziua de sarbatoare legala este intr-o zi de repaus saptamanal (cum va fi, de exemplu, ziua de 15 august 2010), sporul la salariul de baza va fi de 200%."

Asa este? Se "cumuleaza" sporul pentru zi de week-end cu sporul pentru sarbatoare legala?

Am si eu nevoie de ajutor:
Mi s-a spus ca pe adeverinta, pentru luna nasterii copilului, trebuie trecut salariul din luna anterioara, ca cei de la primarie "vor luni intregi".
Ceea ce inseamna ca daca, de exemplu, copilul s-a nascut pe 12.02.2010 pe adeverinta la februarie 2010 si ianuarie 2010 se trece aceeasi suma, respectiv salariul net realizat in ianuarie 2010.

Stiti vreo reglementara legala in acest sens? Eu am cautat si n-am gasit, deci va cer ajutorul :D
Multumesc frumos.
Un week-end excelent tuturor!
Inteleg, asta in cazul in care cel putin unul este cu norma intrega.
Dar daca sunt 2 part-time-uri?
Buna ziua,

As dori sa stiu daca trebuie inregistrate in cartea de munca alte contracte incheiate in afara functiei de baza?

Multumesc