avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelaw

Activitate mihaelaw

Am un Testament cu sotul="berliner Testament" care dupa informatiile mele nu este (re)cunoscut de legile romane. Din pacate Testamentul a fost deschis si executat in Germania, originalul este la autoritatile germane si eu nu mai pot intra in posesia originalului. Pot cel mult capata un Erbschein (adeverinta de succesoare).
Multumesc mult!
Da, Aceasta lege 105/92, am gasit-o si eu. Este abrogata de la aparitia noilor coduri. Totusi pt. ca sotul meu a decedat inainte de intrarea in vigoare a noului cod, trebuie sa "ne" referim la ce era in vigoare la data decesului. Deci la noi nu intra in discutie "regimul matrimonial", ca nici nu aveam unul! Atunci ce ar trebui facut? Pur si simplu o succesiune?
Problema este ca nu gasesc nici un notar nici avocati care sa ma poata ajuta.
Nu reusesc sa gasesc solutie!
este vorba de lichidarea regimului matrimonial dupa codul vechi. Sotul meu fiind decedat la data de 31.01.2011.
La data achizitiei, mi s-a spus ca cetatenii straini nu pot achizitiona/poseda imobile in Romania. Motiv pt. care am si intrat in afacerea achizitionarii unui apartament pe care l-am cumparat pe numele meu (eu avand cetatenie dubla, romana/germana).
Intabularea s-a facut totusi cu mentiunea : "in devalmasie"
Mentionez ca sotul meu era cetatean german si a decedat in Germania unde am si eu domiciliul stabil in ultimii 35 de ani.
Casatoria s-a efectuat in Romania. Sub ce jurisdictie intra acum lichidarea regeimilui matrimonial, sub cea romana sau germana?
va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
cu multumiri.
Discuție ANAF
azi sunt confruntata cu o alta problema:
am primit de la ANAF o somatie si un titlu executoriu purtand aceeisi data. Nu mi se pare corect!
Mentionez ca sunt la zi cu toate platile (la termen), chiar am platit si o penalitate pentru o "ramasita" din 2014 de care nu m-a instiintat nimeni. Acum sunt amenintata cu executia silita (nejustificat) si trimisa sa fac contestatie la "institutia judecatoreasca competenta", adica sa caut singura ce si unde este aceasta, din cauza unui functionar incompetent!
Nu intentionez sa fac nimic! Oare este bine, isi vor da seama ca este vorba de o eroare comisa de ei insisi? Ce risc am, va rog ajutati!?
Răspuns la discuția Cumparat un aparat nefunctional
Multumesc, cazul s-a rezolvat amiabil co o alta vanzatoare!
Am cumparat un aparat de masurat tensiunea, din famacia aflata in incinta spitalului. Am urcat pe sectie si am incercat sa-mi iau temsiunea, constatand ca aparatul nu functioneaza am coborat si l-am returnat dupa numai 15minute. Acum sunt pusa in situatia sa alerg cu el la un centru de reparaturi. Intrucat cutia nu era sigilata, farmacista l-a incercat si ea si nu a functionat, eu doresc un aparat nou. Vanzatoarea refuza. Ce pot face?
Multumesc
Răspuns la discuția Succesiune-sotul cetatean strain
VA multumesc mult; s-au clarificat si simplificat problemele cu raspunsul Dv. Acum stiu ce sa fac!
Răspuns la discuția Succesiune-sotul cetatean strain
Ce este 'regimul matrimonial'? Nu aveam contract de casatorie care SA regleze averea. In tara de domiciliu cel trecut in contract este proprietarul excusiv. Sotul meu nu este in contractul din Romania, in acesta din urma este insa mentionat ca la data cumpararii eram casatorita. Aceasta mica mentiune declanseaza acum o asemenea complicatie.
Răspuns la discuția SIF Muntenia
Am investit 3 mii si am ridicat dobanzile. Nu cred ca-mi Mai recuperez banii. Presupun ca nu mai valoreaza mare lucru. Cine ar Mai cumpara actiunile unei firme devalizate?
Ma gandeam ca daca VA fi un proces de insolventa poate vom fi si noi despagubiti.
In 2007 am achizitionat un apartament PE numele meu, (avand cetatenie dubla si domiciliul in strainatate) in Romania. In 2011 sotul a decedat. Acum aflu ca tb. sa fac succesiune. Cum SA procedez? Notarul la care am fost spune ca nu stie cum este cu cetatenii straini, unde gasesc un Notar specializat PE aceasta speta?
Multumiri anticipate!