avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate marius marian

Activitate marius marian

Buna seara,

Locuiesc in italia si in 2006, in Romania, am avut un proces care in fine s-a terminat si m-am ales cu o condamnare de 3 ani, pe care pana la urma am transferat-o in Italia si am executat-o.
In noiembrie 2014 mi-au expirat toate documentele si am fost nevoit sa plec in tara sa le refac si acolo cand am ajuns sa refac pasaportul, surpriza, dupa 7 luni de cand am terminat totul, eu inca rezultam in Romania cu pedeapsa de ispasit.
Acum ceea ce intreb eu este unde sa ma duc si la cine sa apelez sa se verifice daca sa trimis din partea statului italian catre cel roman terminarea pedepsei e.t.c
Va rog frumos sa ma ajutati ca trebuie urgent sa fac pasaportul sa plec in alta tara.
Multumesc

Interventie moderator:editat conform art 1.1 din Regulamentul de forum.
multumesc mult
imi pare rau dar nu mai inteleg nimic va rog frumos sami dati un raspuns mai concret la ce variante sa ma astept rejudecarea dosarului aici sau extradarea multumesc mult
deci sansele rejudecarii dosarului aici sunt nule sau zero si extradarea tot o sa aiba loc
dar nu intra nimic caci a fost in 2007 si aici muncesc in regula si sunt cu acte in regula am tot ce imi trebuie deci treaba sa se rejudece dosarul in italia nu prea sunt sanse caci judecatorul de aici a spus clar ca se va rejudeca aici dosarul doar sa asteptam pina va fi trimis tot din romania deci treaba asta depinde daca e de acord statul romin sau cere din nou extradarea si nu se mai poate face nimic multumesc
dar ni sa spus ca daca vrem sa fim extradati si am spus ca nu si nea spus judecatorul ca o sa fie mutat dosarul din romania in italia si o sa fim rejudecati aici deci statul romin nu cred ca mai poate face nimic sau nu mai stiu
totul sa intimplat in romania in 2007
buna seara am o nelamurire as dori sa stiu ce sar intimpla in continuare dupa ce am avut o condamnare cu fratele meu in 2007 si judecata in lipsa care a fost si decisiva in vara insa acum o saptamina am fost prinsi in italia si am stat o zi inchisi si judecati aici unde ni sa spus daca vrem sa redeschidem dosarul caci sa judecat in lipsa si am spus ca da iar apoi ni sa mai spus daca vrem sa fim extradati in romania si am zis ca nu acum stam si semnam in fiecare zi la politie pina nu stiu ce sar intimpla ati putea sa ma ajutati sa stiu ce ma asteapta statul roman mai poate face ceva sau totul depinde de tribunalul din italia multumesc frumos
Discuție furtul
buna seara as dori si eu o informatie in data de 7.07.2007 am avut pronuntarea decisiva la un dosar unde erau implicati 2 persoane pentru furt una ia fost data 3 ani iar celuilalt 5 ani as vrea sa stiu cind se termina aceasta sentinta sau daca anul acesta sa mai aprobat ceva caci am auzit ca sentintele pina in 5 ani se prescriu nu stiu daca este adevarat astept raspuns multumesc mult
va rog sa ma scuzati dar as vrea sa stiu unde pot sa gasesc toate datele de la o sentinta care e pe numele meu am tot nr dosar nr sentinta si tot dar nu o gasesc pe internet si nu stiu unde este publicata multumesc frumos