avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Activitate crissa70

Activitate crissa70

Buna ziua,

Am trei contracte individuale de munca.Unul cu 8 ore, unul cu 4 ore si unul cu 2 ore, al trei angajatori diefriti.Am solicitat o adeverinta medicala de la unul dintre angajatori pentru ca sunt imobilizata avand un picior in ghips.O sa primesc doar un certificat medical.Ma gandesc ca singura modalitate de a figura in medical la toate locurile de munca este sa fac mai multe copii dupa el.
Are importanta de la care angajator am adeverinta medicala?


Va multumesc.
Buna ziua,

Sunt angajata in doua proiecte, pe perioada determinata de 2 ani ( in ambele).Pe unul sunt cu norma intreaga de 8 ore pe celalalt cu 4ore.Mai am o oferta de munca tot cu CIM pe perioada nedeterminata de 2ore .Am voie si la acest ultim contract sau nu.Eu nu am gasit inca in codul muncii care e norma maxima de lucru admisa.Din amintiri stiu ca era candva de 16ore/zi.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Răspuns la discuția accident din vina victimei
Desi am primit instiintare de la parchet cu confirmare de NUP si ma linistisem ca s-a terminat cu dosarul,azi ...soc...am primit hartie de la spital ca in termen de 3 zile de la primirea prezentei sa achit cheltuielile de spitalizare ale minorului.Adio liniste ...iar nu inteleg de ce.Avocata mea mi-a zis ca minorii beneficiaza de asistenta medicala gratuita ...eu nu sunt vinovata de nimic...asa ca de ce sa platesc eu?Chiar nu mai stiu ce sa citesc si pe unde...si din pacata avocata e in concediu.
Răspuns la discuția prelungire somaj
Asa este insa intrebarea mea era alta.Din cate stiu ai dreptul la 2 ani de somaj.Ma rog ,mai mult de 2 in cazul meu avand o vechime mai mare de 20 de ani in munca.Ce ma intereseaza pe mine este daca pot sa mai beneficiez de somaj dupa data de 17.10.2010.Adica practic din primul an de somaj am efectuat aproximativ 3 luni,apoi 12 luni CM,si acum am reluat din primul an de somaj care intre timp s-a majorat cf legii cu inca 3 luni.
Răspuns la discuția accident din vina victimei
nu exista niciun fel de restrictie in zona vizavi de viteza...doar faptul ca eram in oras si vit e 50km/h,iar eu aveam aprox 40km/h.altfel de indicatoare rutiere nu existau in zona iar copilul a venit in fuga si s-a proptit fix in usa stanga spate,spre norocul lui si al meu,ca daca imi sarea in fata era mult mai grav.maine ma duc la prima ora la politie si le cer o copie a pv.Am dreptul sa cer copia asta?si a declaratiei mele?Sau imi iau un avocat si se ocupa el?Oricum multumesc tuturor ptr raspunsuri.
Răspuns la discuția accident din vina victimei
Nu e cazul...fiind minor de 6 ani si cam firav..nu am patit nimic la caroserie.Lovitura lui cu piciorul a fost pe bandoul de sub usa.
Răspuns la discuția accident din vina victimei
Da stiu.Cunosc codul rutier..este art.66 .Dar cu ce ma ajuta?Deocamdata nimeni nu i-a luat declaratie minorului(in prezenta parintilor) sau mamei.
Răspuns la discuția accident din vina victimei
S-au efectuat toate cercetarile si circulam absolut regulamentar din toate pdv.Mai mult decat atat acum vin de la spital.Am vorbit cu medicul si mi-a zis ca maine ii da drumul acasa,ca nu necesita operatie.Acum astept sa se duca mama la politie sa dea declaratie,sau s-o duc eu de manuta.Nu stiu cum ar fi mai bine ptr ca nu as vrea sa stau atarnata de un dosar in care nu am nicio vina decat ca am circulat pe strada respectiva la momentul respectiv.Si asi dori niste sfaturi...ptr ca dupa cum se misca cei de la politie probabil o sa dureze.Mai mult azi am facut din nou ITP la masina cu un organ al politiei dupa noi si pe banii mei.Era normal atat timp cat aveam deja ITP?Chiar nu stiu nimic despre astfel de cazuri..e prima mea experienta , trista, de acest fel.Si tot nu pricep de ce se deschide dosar penal.Penal ptr cine?Eu consider ca dosar ar trebui sa i se faca mamei care si-a lasat copilul nesupravegheat.Caci a ei este vina.Daca ea declara la politie ca e din vina ei presupun ca se inchide acest dosar.Astept in continuare sfaturi.Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția accident din vina victimei
Nu mi s-a retinut nici permisul nici certificatul de inmatriculare.Nu am fost in niciun fel amendata.Mi s-a spus de catre organul de politie.In pv nu scrie decat cum s-a produs accidentul,schita si masuratorile si cam atat.Ei(politia) nu dat niciun verdict in pv ca as fi sau nu vinovata.Este primul meu accident ,din nefericire, si nu am mai fost pusa in astfel de situatii.Tocmai de aceea intrebam aici.
Buna ziua,
In data de 31.07.2008 mi s-a stabilit dreptul la indemnizatie de somaj pe o durata de 12 luni.Incepand cu luna octombrie 2008 am avut concediu medical pe o perioada de 12 luni.Am revenit in somaj si ma mai aflu in plata pana la data de 17.10.2010.Intrebarea mea este daca imi mai pot prelungi somajul?