avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate UKO

Activitate UKO

Răspuns la discuția problema credit banca
Multumesc pentru raspunsuri. Sa zicem X banca initiala si Y banca refinantatoare.
X este vinovata, logic, dar se bazeaza pe cateva lucruri: la ei in registratura "nu se gaseste" cererea de refinantare si inchidere a creditului. Cu asta ei se cred disculpati, si mai spuneau inainte sa gasesc extrasul de cont) ca nu e nimeni obligat sa se uite in contul meu. ok nu e obligat, dar cand dai un extras de cont in care e zero, deci s-au platit toate ratele nu reactionezi?
Singurul lucru care exista la mine este extrasul de cont din fatidica zi, in care reiese clar ca am platit toata suma (lucru ilegal daca nu faceam cererea respectiva) si chitanta prin care s-a facut transferul de bani intre cele 2 sucursale.
Y nu era obligata sa faca nimic, decat sa aiba toate actele la dosar ca nu putea da drumul la bani pana nu aveau dovada cererii de inchidere a creditului de la X, si uite asa, e culpa comuna dar clientul e la mijloc.
Daca nu e relevant faptul (dpdv al stress-ului) ca ai de plata dintr-o data o suma de 1000 euro restanta, ca ai aflat incercand sa faci un alt credit, si ca urma sa ajungi in baza de restantieri fara ca macar sa stii, ca esti mintit in fata si nu isi recunosc neajunsurile administrative, ca trebuie sa suni, alergi, sa pierzi ZILE DIN VIATA ta, unica ta viata pentru o dobitoaca, atunci asta e.
Exista cerere in scris in care sunt rugati sa caute in registratura. Nu s-a gasit nimic. Dar am mai aflat ca au fost mari probleme la sucursala asta. cu schimbat directori si altele...Cea care mi-a facut probleme nu mai lucreaza in sistemul bancar respectiv...
Răspuns la discuția problema credit banca
Unde am scris eu ceva insinuator la adresa vreunui avocat?
Cred ca munceste pe bani, dar nici nu am spus ca nu platesc, insa e simplu sa iti zica: da sigur castigam, da-mi 15 milioane avans si pe parcurs ne dam seama ca nu avem sanse..:(
Deci, garantia lui e ca va primi jumatate din ce bani obtinem, cu acte notariale, dar ...
daune consider ca obtin ptca: nu m-a anuntat nimeni timp de un an si jumatate (nici banca refinantatoare nici cea de la care am plecat , ptca au angajati de 2 lei, slab pregatiti si angajati doar pe pile), am umblat timp de cca 2 luni, benzina, telefoane, stress, cereri sa caute in registratura etc. Eu a trebuit sa aflu cine nu mi-a inchis contul (deci cine nu si-a facut treaba, eu a trebut sa pierd o gramada de timp cautand acte. Si totul se datoreaza lor ptca unii nu mai au toate actele iar ceilalti au GARANTAT o harababura in actele din registratura. CRED CA STRESS-UL PROVOCAT E NEPRETUIT IN BANI, si 10 000 e o bagatela. SANATATEA NU SE MAI RECUPEREAZA...
Probabil ca voi face o sesizare la BNR, daca nu e dispus niciun avocat sa se implice asa cum vreau eu.
Multumesc oricum.
Răspuns la discuția problema credit banca
Refinantarea s-a facut, evident, pe o suma mai mare. Banii restanti s-au platit direct prin cele 2 sucursale, nu am primit eu bani in mana. Si totusi cei la care am facut refinantarea au pierdut o gramada de acte, cei de la care am plecat cu creditul ZIC ca au cautat in registratura si nu au gasit, dar sunt convins ca nu au cautat si mai rau ca le lipsesc acte. Si-au mutat registratura si toate actele intr-un depozit in afara orasului...
Cei la care am facut refinantarea au emis chitanta si (tin minte ca eram acolo, au sunat ca sa confirme), apoi m-am dus unde aveam creditul si am facut cerere de inchidere, am primit extrasul de cont si o adeverinta (pe care, dupa 1 1/2 ani, repet, nu dau de ea...oi fi aruncat-o, dar stiu sigur ca am avut-o). asta e tot ce exista. Sunt convins ca sunt o gramada de nereguli la banca asta dar nu isi spala rufele in public si e greu de dovedit.
e aceeasi banca care i-a facut figuri sefei lui Huidu, adica i-a dat credit, apoi i-au pierdut actele si dupa ceva timp (in care asta se tot ducea si cerea actele sa poata plati rata) au amenintat-o ca face puscarie daca nu le da banii...asta le-a zis ca e vina lor ca au pierdut actele, dar nu a contat nimic. a trebuit sa plateasca. din aceste cauze caut un avocat curajos si care nu sta in avansul meu, care sa beneficieze la sfarsit de o suma frumusica...
Răspuns la discuția problema credit banca
Daunele ar trebui sa fie 10 000 euro, deci 5000 pt avocat DACA castiga.
Ideea e ca astia nu dau la mana decat un biletel ca ai depus la registru cererea de inchidere al contului, iar eu m-am trezit dupa 1 si 1/2 ani ca nu a fost inchis contul de o dobitoaca care nici nu mai lucreaza in sistemul bancar respectiv.
Eu nu am pastrat biletelul ala (sau nu il gasesc) ptca nu ma asteptam sa nu isi faca treaba. ACUM AM PLATIT IMPARTIT LA 3 suma (eu si 2 functionari de la sucursala unde am facut refinantarea, ptca si astia nu aveau la dosar pastrat niciun act - le lipsesc dosare....)
INSA, daca e cineva dispus sa castige banii astia, sau mai putini dar mai repede (mergand la banca sa discutam cu Directoarea inainte de a incepe un proces), va stau la dispozitie.
Ideea e asa: ei nu iti dau decat un biletel, nici acum, dupa ce am platit, nu am alta dovada decat bielteul ala.
am insa extrasul de cont semnat de sucursala asta nenorocita DIN ZIUA IN CARE LOR LE-AU INTRAT TOTI BANII IN CONT, deci nu mai aveam datorii la ei. EU NU AS FI AVUT VOIE SA DEPUN TOTI BANII FARA A FACE O CERERE IN ACEST SENS. DECI, ar fi ca functionara a vazut ca am bagat toti banii, DAR NU A SPUS NIMIC? e logic ca ei au gresit si ca au ratacit multe lucruri in arhiva. nu stiu daca am explicat destul de clar, dar ideea e ca singurul lucru cu care ii pot ataca este extrasul de cont (facut de ei si semnat de ei, in ziua in care s-a facut refinantarea) si chitanta facuta de banca refinantatoare catre ei. Si mai pot fi atacati daca se dovedeste ca persoana care mi-a facut probleme a mai facut astfel de greseli si a fost data afara pe motiv de ceva incompetenta. Si daca se poate dovedi ca au pierdut acte in procesul de mutare a registraturiii in afara orasului...
Discuție Caut Avocat...
...dispus sa dam in judecata o banca pt vicii de procedura si incompetenta salariatilor. vreau sa cer daune morale de 10 000 euro si face 50% - 50%. La refinantare nu dau niciun act care sa ateste ca s-a achitat contul ci doar un extras de cont in care apare suma ca e platita. si o hartie care trebuie dusa la banca refinantatoare. Iar daca banca refinantatoare pierde acea hartie si nu ai facut copie, esti bun de plata. Asa am patit si eu. Si vreau sa fiu despagubit pt drumuri, telefoane agitatie etc. Timp de 1 an si jumatate nu au spus nimic. Daca nu aflam eu ca e inca deschis contul, ajungeam si la biroul de credite.
Deci e dispus cineva sa castige 5000 euro daca castigam procesul? Ii prezint toate actele, ii dau toate explicatiile si daca avem sanse mari, ne bagam. Ideea e ca bani nu luam decat la finalul procesului...
Buna ziua. Am refinantat un credit de la banca "X" la banca "X1" - aceeasi banca, alta sucursala.
Dupa 1 si 1/2 ani m-am trezit ca nu au inchis contul pe care l-am refinantat si am de plata xxx euro ca sa il inchida.
Ideea e ca am urmatoarele argumente:
1. banca care mi-a refinantat creditul nu trebuia sa imi dea banii care erau in plus fata de suma refinantata pana nu ii aduceam o adeverinta de la prima banca prin care se adeverea ca e inchis contul (adeverinta a existat , ALTFEL NU IMI DADEAU BANII,dar au pierdut-o de la dosar (le lipsesc niste mape). personalul e schimbat total. numai neglijente. insa eu nu am pastrat copia adeverintei :(
2. Banca care a facut refinantarea trebuia sa sune si sa ia contact cu banca refinantata.eu tin minte ca a facut-o prin telefon, dar nu exista dovezi...acum una da vina pe alta, fiecare incearca sa se scuze si tare mi-e ca eu voi fi cel care plateste...
3. exista totusi chitanta de refinatare platita catre banca x, exista extrasul de cont cu o saptamana inainte de refinatare (ca sa stie banca x1 cat sa le plateasca) si extrasul de cont din ziua in care s-a facut refinantarea in care apare toata suma platita.

Caut un avocat caruia sa ii prezint toate actele, contractele, apoi sa imi spuna ce sanse avem. Nu dau avans, ci 50% din suma obtinuta ca despagubiri. Daca este cineva interesat, rog sa imi dati un PM.
exista o lege prin care tariful executorilor judecatoresti este standardizat?
daca da, imi puteti spune despre ce lege e vorba? Multumesc.
Discuție taxa vamala
Buna ziua.
Doresc sa achizitionez o camera video, prin import, care sa intre in patrimoniul firmei. Stiam ca exista excludere de la taxe vamale in cazul investitiilor. E adevarat?
Ma poat ajuta cineva?
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Urgent, va rog
Am gasit. Pentru cei interesati: RO47TREZ7052620050304XXX
acesta este codul iban trez 5 pentru contributia de concedii si indemnizatii de la pj sau pf
Răspuns la discuția Urgent, va rog
multumesc oricum. Din pacate pentru sectorul 5 nu corespunde. Am incercat sa schimb 702 cu 705 dar nu merge.