avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Activitate vulcan50

Activitate vulcan50

Buna ziua,numele meu este Eugen I.
In anul 2009 am divortat de sotia mea.Cei doi copii minori ( azi 16 si 12 ani )au ramas in cresterea si educatia fostei sotii.De comun acord am hotarat sa lasam copiilor imobilul si toate cele aferente celor doi copii printr-un act de vanzare cumparare.Datorita situatiei create copii si fosta sotie au ramas in locuinta si eu a trebuit sa parasesc locuinta.
Timpul a trecut si a vindecat ranile familiei noastre si in urma cu un an am reluat relatiile cu fosta sotie si copii.Discutii au existat si am hotarat de comun acord sa cautam o cale sa putem vinde locunta si sa ne mutam in alta localitate .
Problema este ca deocamdata nu se poate vinde deoarece copii nu au implinit varsta de 18 ani.
.Intrebarea este daca exista o cale de a putea recupera imobilul fara sa mai asteptam 6 ani.
Va multumesc .
buna ziua
cu buna-vointa dumneavoastra am si eu o intrebare
- daca imi construiesc singur o casa, statul ma poate ajuta cu ceva? in ce conditii?
B-)

buna ziua
am 51 de ani si o vechime in campul muncii de aproape 27 de ani (asa reiese din catrea de munca)
in decursul vietii am avut cativa ani in care am lucrat in afara tarii(cam 4 ani) timp in care nu am avut contract de munca inscris la camera de munca
intrebarea mea este:
- pentru acesti ani lipsa se poate plati contributia la asigurari sociale(pensie)
-ar fi util sa platesc si daca m-ar ajuta la iesirea mea la pensie si in ce fel
va multumes anticipat
Discuție partaj
anul trecut in luna iunie am divortat de sotia mea.Avem impreuna doi copii minori.In continuare am hotarat sa facem un partaj intre noi fara justitie .Ea este plecata din localiatate si sta cu chirie .De la 1 iulie ar dori sa vina inapoi la locuinta dar cu conditia sa plec eu din casa.Mai are totusi o dorinta sa mergem la notar sa facem acte .Adica eu sa cedez dreptul meu copiilor , si prin urmare eu sa raman in strada fara ,urmand eu sa primesc o suma de bani in termen de cati-va ani (2 sau 3).ce ma sfatuiti sa fac ?
Discuție masina
am cumparat o masina MATIZ anul trecut in luna aprilie.am semnat actele de vanzare cumparare ,totul a fost ok. la RAR cand sa merg sa o verific s-a constatat ca masina este facuta din doua bucati. atunci am luat legatura cu fostul proprietar si am explicat situatia si sa ii cer actele de reparatie al masinii .Am reusit sa fac rost de factura de unde a cumparat partea din spate .In rest nu am primit nimic si nu mai dau de fostul proprietar sa rezolv problema ce ma sfatuiti sa fac