Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

masina

am cumparat o masina MATIZ anul trecut in luna aprilie.am semnat actele de vanzare cumparare ,totul a fost ok. la RAR cand sa merg sa o verific s-a constatat ca masina este facuta din doua bucati. atunci am luat legatura cu fostul proprietar si am explicat situatia si sa ii cer actele de reparatie al masinii .Am reusit sa fac rost de factura de unde a cumparat partea din spate .In rest nu am primit nimic si nu mai dau de fostul proprietar sa rezolv problema ce ma sfatuiti sa fac
in functie de ce urmariti, ii puteti face actiune in instanta, prin care sa cereti banii inapoi pt autoturismul cumparat.
In functie de prevederile contractului aveti posibilitatea sa formulati plangere penala impotriva vanzatorului pentru inselaciune in contract,conform art.215 al.3 c.pen
De asemenea avtei posibilitatea formularii unei actiuni civile de anulare a contractului prin care sa solicitati si dezdaunarea dvs,cu pretul achitat.
Pentru a reusi sa aflati domiciliul vanzatorului adresati-va in scris Serviciului de Evdenta Informatizata a Persoanei,aratand ultimul domiciliu si datele de stare civila ale acestuia.
pai si de anul trecut masina nu este trecuta pe numele dvs ?
actionati-l in instanta pe cel ce v-a vandut masina si in cel mai scurt timp cred ca o sa coopereze.
Buna ziua.... am si eu o intrebare.... tinand cont ca in romania se cumpara masinile sh pe principiul vazut placut si ca inainte de a plati efectiv o masina te poti duce sa ii faci ce teste doresti .... ce sanse de castig are domnul in cauza? sincer fara a deranja pe nimeni din punctul meu de vedere dansul este de vina in aceasta situatie.... nu a cumparat o masina noua din reprezentanta cu garantie si toate cele , ci o masina sh - pe care repet o putea testa si verifica inainte de a da banii.... capul face capul trage, parerea mea
Daca s-a stipulat in contract principiul"vazut-placut",ce care isi asuma riscul este cumparatorul.
Normal este ca msina sa fie verificata tehnic si nu numai inaintea semnarii contractului,situatie in care principul mentionat nu mai are vabilitate