avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate graty

Activitate graty

Va multumesc frumos pentru raspunsul neintarziat,si va doresc o zi minunata ,in continuare!
Răspuns la discuția Intretinere de bloc
Multumesc pentru raspunsul dat....O zi minunata in continuare!
Bun gasit,De la creere si pana in prezent firma infiintata,nu a desfasurat nici un fel de activitate.Va rog sa ma indrumati si sa imi spuneti care sunt"pasii" pentru suspendarea acesteia.Va multumesc anticipat...
Răspuns la discuția Intretinere de bloc
Buna ziua..citind mesajele dumneavoastra cu privire la cheltuiele cota-parte indiviza,as vrea sa imi ajut soacra intr-o problema asemenatoare....in fiecare an incepand de la 1 Martie si pana la 1 Noiembrie,"pasaseste" apartamentul din Iasi,pentru a se retrage la casa de la tara.In urma unei cereri formulate pe proprie raspundere este scoasa de la asociatia de proprietari,dar doamna presedinta o"obliga"sa plateasca salariile angajatilor de asociatie(presedinte,casier,femeie de serviciu).In concluzie,as vrea sa va intreb daca este logic si legal asa ceva...va multumesc anticipat pt timpul acordat citirii mesajului,si eventualul raspuns.
Răspuns la discuția Debransare de la agent termic...
bun gasit...sa raspund prima data utilizatorului BX....RAGCL emite factura catre asociatie,iar eu ca si proprietar-consumator,platesc la asociatie valoare facturii.
Am inteles elga50 "pasii" ce trebuie urmati ,in vederea" deconectarii"si multumesc ambilor utilizatori pt raspunsurile date....ca si solicitant ma prezint la RAGCL,pt plata taxei de referat tehnic privind debransareasi devizul de plata aferent lucrarilor de debransare in functie de apartamnet si apa din instalatie ce se pierde prin golire...toate aceste informatii sunt clare,acum intrebarea...daca nu sunt deacord cu debransarea ,in urma hotararii la nivel de consiliu,acest deviz se mai face?sau ei ma "iau in vizor" ca si solicitant dar dupa o perioada,ma "trezesc" cu somatie de plata si "amenintare"ca sunt pasibila de inchisoare conform legilor.... o astfel de "amenintare" a primit-o o doamna ce s-a debransat fara acordul institutiei...
Bun gasit....pe 5 ianuarie fetita implineste 2 ani,as dori sa va intreb daca este posibil ca dupa terminarea indemnizatie,sa "iau "somaj....va multumesc anticipat pt raspuns.
Răspuns la discuția Debransare de la agent termic...
Va multumesc pentru amabilitatea de a raspunde mesajului....mai adaug la mesaj urmatoarele....chiar daca prin hotarare la nivel de consiliu localal nu este posibil,domnul primar semneaza ca fiind de acord cu debransarea ,la cei ce se duc la dumnealui cu o cerere scrisa...poate fi luata in considerare de catre RAGCL? Cat despre presedintele de asociatie,si el este in aceeasi situatie(dorinta de a se debransa),si are apartamentul sub al nostru...O zi mununata,si multumesc!
Bun gasit....am o "problema'' ce nu ii gasesc rezolvare...as dori sa ma debransez de la agentul termic furnizat de RAGCL,dar ieri mergand in audienta la directoarea institutiei, mi-am spus "oful" precum ca am un copil mic,si sunt nevoita sa apelez la un calorifer electric pentru a asigura caldura,iar dumneaei mi-a raspuns ca nu se poate, deoarece comisia Consiliului local a dat "dispozitie" sistarea debransarilor.Tot acest "circ"are loc in localitatea Pascani-Iasi....culmea e ca sunt persoane ce si-au instalat centrale termice...
Cum ar trebui sa procedez,pentru a avea posibilitatea debransarii,tinanad cont ca nu am primit nici o instiintare de la furnizor cu privire la "regulile" impuse.
Va multumesc anticipat,pentru timpul acordat citirii acestui mesaj...