avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1483 soluții astăzi
Forum Activitate Batrinu Ionut

Activitate Batrinu Ionut

Răspuns la discuția CREDIT
Va multumesc pentru bunavointa si timpul acordat raspunsului la intrebarea mea..
Deosebita stima si respect!
Discuție CREDIT
Buna ziua!
Doresc si eu sa ma alutati intr-o problema cu o banca va rog frumos!
In 2008 am contractat un credit pe o perioada de 10 ani, dupa 2 ani au fost taieri de salarii si am ramas cu 460 lei salariu net. Am fost la banca am comunicat problema si am fost ignorat la cea vreme, eu din acel moment nu am mai facut plati . Au continuat avertismente timp de aproximativ un an apoi ....nimic pana acum o saptamana cand termenul scadent al creditului mai avea un an iar cei de la o firma B-) de recuperari au venit sa recupereze banii cu o baloare cam de 3 ori de cat valoarea pe care o aveam de dat la momentul initial. Ce ma sfatuiti va rog sa fac in aceste conditii #-o ? Multumesc anticipat pentru raspunsuri !!
Răspuns la discuția Alocatie de stat pentru copii
O sa depuneti cererea la Brasov acolo unde aveti resedinta la asistentul social din cadrul primariei.
Actele de identitate ale ambilor părinţi ai copilului
originale + 1 copie xerox pentru fiecare părinte
Reprezentantul legal (solicitantul) trebuie să aibă domiciliul/reşedinţa în municipiul Braşov (obligatoriu)
Certificatul de naştere al copilului
original + 1 copie xerox
Declaraţie acord cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal
original
Extras de cont (pentru plata alocaţiei de stat pentru copilul în cont bancar cu codul IBAN, solicitantul fiind titularul contului)
original
Conform Hotararii 261/22.02.2001
Art.3, al.1, lit c, face trimite la Art. 4 alin. (1);
Pentru a face cartea de identitate nu este necesar ca sora dumneavoastra sa fie trecuta in contractul de inchiriere.
''La împlinirea vârstei de 14 ani, minorul se prezintă la ghişeul serviciului public comunitar de evidenţă a persoanelor, însoţit de unul dintre părinţi sau, dupa caz, de reprezentantul său legal, de persoana desemnată din cadrul centrului specializat aflat sub autoritatea serviciului public de asistenţă socială sau de persoana căreia i-a fost încredinţat în plasament, pentru a solicita eliberarea actului de identitate.
ACTE NECESARE*
Actele se prezintă în ORIGINAL - nu se acceptă copii legalizate.
1. Cererea pentru eliberarea actului de identitate:
- se obţine de la ofiţerul de serviciu sau se descarcă Anexa 11 şi se listează pe o singură foaie A4, faţă-verso; se completează de minor şi se va semna în faţa lucrătorului de la ghişeu de către minor şi de către părinte sau de reprezentantul său legal
2. Certificatul de naştere al minorului (copie xerox şi original)
3. Actul de identitate al unuia dintre părinţi sau al reprezentantului legal
4. Certificatul de căsătorie al părinţilor / Hotărârea de divorţ / Hotărârea de plasament familial (copie xerox si original)
5. Documentul cu care părintele face dovada adresei de domiciliui (copie xerox şi original)
Dacă părintele nu este titularul spaţiului de locuit este necesară prezenţa găzduitorului care va prezenta actul de proprietate(copie xerox şi original)
Dacă găzduitorul nu se poate prezenta la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor, declaraţia de primire în spaţiu poate fi consemnată la notarul public, la misiunea diplomatică sau oficiul consular al României din străinătate sau în prezenţa poliţistului de la postul de poliţie-pentru mediul rural.Dacă părinţii minorului nu sunt titularii spaţiului de locuit, găzduitorul va prezenta actul de proprietate (copie xerox şi original)
6. Chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 lei) se achită la sediul nostru;
NOTA!

Domiciliul minorului este la părinţii săi sau la acela dintre părinţi la care el locuieşte statornic / la reprezentantul său legal / la persoana fizică ori juridică la care este încredinţat în plasament.
În situatia în care părinţii au domicilii diferite, cererea pentru eliberarea actului de identitate se semnează de părintele la care minorul are domiciliul, în condiţiile legii.

Pentru minorul care, deşi a fost încredinţat, prin hotarâre judecatorească, unuia dintre părinţi, locuieşte statornic la celălalt părinte, se solicită declaraţia de consimţământ a părintelui căruia i-a fost încredinţat, din care să rezulte că este de acord ca în actul de identitate al minorului să fie înscrisă adresa la care acesta locuieşte statornic.
Declaraţia poate fi dată la ghişeu, în prezenţa personalului serviciului public comunitar de evidenţă a persoanelor, iar în situaţiile în care părintele nu se poate prezenta la ghişeu, declaraţia trebuie să fie autentificată la notarul public.




''
Multumesc tututror pentru raspunsuri, ideile fircaruia si nu in ultimul rand avocat.net pentru ca exista.O zi buna tuturor.
Aveti dreptate din toate punctele de vedere, coordonatorul doreste recurcursul dar de aproape 3 luni el inca nu la depus. Termenul dupa cum ati vazut si dumneavoastra este de 15 zile de la comunicare (online sau prin posta nu este determinat in text exista loc de interpretare)
Nr. unic (nr. format vechi) : YYYYY/YYYYY/YYYY
Data inregistrarii 05.04.2016
Data ultimei modificari: 02.09.2016
Sectie: Sectia a II-a Civila si de Contencios Administrativ Fiscal
Materie: Contencios administrativ şi fiscal
Obiect: litigiu privind funcţionarii publici (Legea Nr.188/1999)
Stadiu procesual: Fond
Părţi
Nume Calitate parte
SALARIATII DIN CADRUL PRIMARIEI .....XXXXXXX.... PRIN REPREZENTANT ....XXXXXXXX. LA SEDIUL PRIMARIEI Reclamant
XXXXXXXXXX Pârât

Şedinţe
06.07.2016
Ora estimata: 10:00
Complet: FC5
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Obligă pârâta să acorde fiecărui reclamant o despăgubire echivalentă cu contravaloarea voucherelor de vacanţă aferente periodei 2012-2015 în sumă de 6 salarii de bază minime brute pe ţară, garantate în plată, în cuantumul prevăzut pentru fiecare an, sume ce se vor actualiza cu indicele de infla?ie la dat plă?ii. Ia act că nu s-au solicitat cheltuieli de judecată. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare care se depune la Tribunalul Vrancea.
Document: Hotarâre YYYY/2016 06.07.2016

23.06.2016
Ora estimata: 10:00
Complet: FC5
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amana pronuntarea la 06.07.2016
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 23.06.2016

Căi atac
Nu există informaţii.

Citare prin publicitate
Nu există informaţii.

Buna seara, caut si eu un avocat pentru a pune acesta sentinta in aplicare fata de coordonatorul de credite ce care apartinem.Va rog ajutatine pentru prin a ne spune daca putem recupera banii castigati in instanta sau ii pierdem? Va multumesc anticipat.

multumesc tuturor pentru raspunsuri, o zi buna.
prejudiciul a fost recuperat si furnizorul nu se constituie parte civila si asta a specificat clar in scris postului de politie arondat, de ce mai este anchetat .......mentionez ca sesizarea nu a fost facuta de nimeni ci din oficiu? este baza legala?
daca da care este?