avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters15589

Activitate ContSters15589

ciesc La www.cdep.ro/proiecte/2006/500/40/4/pr544_06.pdf

dar nu am vazut 50+1 ?
Răspuns la discuția reconstituire carte funciara
E normal .eu oricum nu doresc numai ce e al meu...cumva sa rezolv ...daca nu eram pe aceesi CF sau nu s-ar fi pierdut cum sau pierdut 20100 buc. de Cartei F . nu asi avea probleme,
oricum multumesc pt incurajare si sfaturi
Răspuns la discuția reconstituire carte funciara
Mostenitorii necunoscuti nu au venit la fata locului ,nu am vazut nici macar odata.Este un teren foarte ingust ,jos este plat ,partea din spate pe deal ,langa teren stau romii ,locuiesc in caruta ...ect
Răspuns la discuția reconstituire carte funciara
Oare se face recontruire numai pe 1/2 ?
ce se poate faca terenul colectivizat 44 de ani ,bunica decedata de 38 de ani ,eu am 60 de ani,eu sunt pusa in posesie de 4 ani ,langa mine pe cealalta parte de 1/2 nu apare,nu vine nimeni
Daca nu apare mostenitor pe parte strainilor eu unde sa caut ,
Răspuns la discuția reconstituire carte funciara
Plan parcelar vizat de primar = un plan care se intocmeste cand se elibereaza Titlul de Proprietate ,este in arhiva la Reg.agricol..se elibereaza pe baza cererii tip ,costa 20 ron.Pe aceasta se afla numai partea noastra de 1/2.
Lucrarea cadastrala cuprinde tot numai partea noastra,
multumesc
In sfarsit am depus dosar cu actele: declaratie la notar,atestat fiscal,titlu legalizat,plan parcelar vizat de primar,xero copie CF din anul 1975,bul.ident.,lucrare cadastrala vizata,
dar...pe xerocopie CF bunica decedata (1972)are numai 1/2 ca mostenire din anul 1938.Terenul a fost colectivizat ca extravilan,acum e intravilan.
Pe partea cealalta de 1/2 sunt trecuti persoane pt.mine necunoscuti.Noi folosim partea bunicii .pt cat avem Titlu,
Acum la reconstituire ce o sa fie cu partea necunoscutilor pt.mine ?:-/
Răspuns la discuția santier ..probleme
pe baza acestui conventie fiecare avem cate un mandatar din cauza creata acum eu doresc ca in locul meu sa mandatez pe altcineva ,mai priceputa .Se poate sau numai cu acordul fratelui meu ?
Răspuns la discuția santier ..probleme
Exista conventie facut la avocat in sensul ca se va imparti la final 1/2 din tot ,si teren si constructie,
dar el acum se tine tare pe pozitia lui.
nu este multumit de c-tie ect, si ma ameninta cu aceea pivnita care are numai pe partea lui..
multumrsc,ma duc la avocat
Am inceput constructie pe terenul exclusiv al fratelui meu.Autorizatiile numai pe numele lui.Eu sunt cu finantarea si executarea .In timpul executiei el a cerut pt.casa lui modificari faara proiect (pivnita,1 perete in plus).Acum ma ameninta ca cheama expert pt.niste nereguli cum ar fi cota nivelului a fundatiei,calitatea canalizarii,ect.
Cota 0 al santierului este dat de proiectant,platesc diriginta,canalizarea realizata de firma autorizata.
Acum el nu mai este multumit cu impartirea pe care am stabilit 1/2 din C-tie ,fiindca pretul terenului a urcat ,si ma santajeaza cu pivnita lui. Care sunt urmarile,la ce pot sa astept eu ?
Discuție curtea blocului
Langa cladirea blocului avem curte imprajmuit .Pe extrasele locuitorilor nu apare teren,nu platim nici taxe ,nici chirie,cum se poate cumpara ?
la primarie m-i s-a spus ca va apare o lege ref.la terenul ,curtea blocurilor
daca stiti ceva ?