avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate danp

Activitate danp

Răspuns la discuția Refuz autorizatie de constructie
"V6" se pare ca inseamna "paduri de agrement". Si probabil ca ma incadrez la ceea ce zice aceasta ordonanta. Dar chiar nu exista nici o solutie juridica de a rezolva aceasta situatie? Adica vorbind practic, stau cu terenul intre case si din cauza acestei ordonante nu pot decat sa fac o crescatorie de fluturi pe el?
Buna ziua,
Am cumparat acum 4 ani un teren in intravilanul unei localitati. De atunci si pana acum in jurul terenului
meu au aparut mai multe constructii, motiv pentru care m-am decis si eu sa ma apuc de construit o casa mica
pentru locuit. Primul pas a fost sa obtin certificatul de urbanism de la primarie. Din certificatul de urbanism scrie ca sunt tangent la un PUD existent, dar regimul tehnic al terenul meu zice ca nu este construibil este "V6". Daca am inteles eu bine acest regim are legatura cu mediul, si ca ar trebui obtinut de acolo un aviz, dar asta nefiind o problema pentru ca pe teren nu exista nici o padure, nici un parau, terenul din punct de vedere al solului este ok pentru constructii.
Practic arhitectul dupa ce a discutat la primarie zice ca sunt putine sanse sa mi se aprobe si mie un PUD (sa
il extind pe ala de langa mine) pentru ca ar mai cunoaste ceva cazuri asemanatoare care le-au fost refuzate
autorizatiile si motivul fiin acest regim tehnic "V6".
Mentonez ca:
- vizavi de mine sunt case,
- in partea stanga ma invecinez direct cu o constructie,
- in partea dreapta este o constructie, dar la parcela a 2-a, ce-a de langa mine este libera.
- in spatele meu este teren liber.
Toate aceste constructii sunt cu acte in regula.

Intrebarile mele sunt:
Exista din punct de vedere juridic posibilitatea ca primaria sa iti refuze complet dreptul de a construi? si daca
da, atunci ce motive ar trebui sa aiba, mai ales in situatia descrisa de mine?
Cum imi sugerati cel mai bine sa procedez, ca sa pot sa ajung la un proces si sa adun suficiente probe pentru a avea castig de cauza?

Multumesc mult,

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in a intelege cand se plateste impozit la tranzactiile imobiliare la terenuri. Problema este urmatoarea:
Am achizitionat un teren intravilan cu mai mult de 3 ani in urma la un pret X. Daca acest teren il donez acum unei persoane care este ruda de gradul 2 cu mine si dupa care aceasta persoana va vinde imobilul altei persoane la un pret Y, care este impozitul care trebe platit si cine il plateste? Adica trebuie sa platesc eu cand il donez? sau se va plati cand persoana la care am donat imobilul il va vinde mai departe printr-o tranzactie normala. Si cum se calculeaza in cazul asta impozitul, care este valoarea de baza si de instrainare?
Multumesc
Buna ziua, as dori sa ma ajutati in urmatoare problema.
Mi se refuza de catre primarie dreptul de a construi un garaj pe o parcare proprietate privata. Parcarea se afla intr-o zona special amenajata pentru parcari in apropierea blocului in care locuiesc. Parcarea este intabulata separat pe numele meu si are o suprafata de 16 mp. As dori sa aflu ce posibilitati am pentru a rezolva aceasta situatie si ce legi reglementeaza aceasta problema pentru a ma putea documenta.
Multumesc
Multumesc pentru promptitudine,

Dar la notar mi s-a spus ca e obligatoriu. Precizez ca sunt din Cluj-Napoca (in ideea ca poate aici e vre-o hotarare locala) si ca in ii nevoie si de dezmembrare in cadrul contractului de vanzare-cumparare.
Buna ziua,

As dori sa stiu daca la instrainarea unui teren este obligatoriu obtinerea unui Certificat de Urbanism de Instrainare? Si daca e nevoie, as dori sa stiu unde gasesc aceasta lege?

Multumesc
Discuție Exproprieri
Buna ziua,

As dori daca se poate sa imi spuna cineva unde pot sa gasesc legislatia in vigoare referitor la exproprieri. Ma intereseaza in ce conditii poate primaria sa ma exproprieze de un teren, cum se stabileste forma despagubirilor, la ce valoare se calculeaza?

Multumesc.