avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate alexzeu

Activitate alexzeu

am mers azi la un ``nou control`` si de data asta facand ``scandal`` si aratandu-le foile de la tribunal bonul care mi-a fost eliberat la cererea planului tarifar , in prima faza gaborul scurt la minte cu 4 clase a inceput sa completeze un nou proces verbal cand deodata si-a dat seama ca pe primul proces a gresit articolul prin care imi daduse amenda.Imediat a iesit o duduie parese ca era mai inaintata in grad a vazut toate actele inclusiv grefa de la tribunal si-a cerut scuze pentru noua citatie pe care am primit-o , a spus ca nu ar fi trebuit sa mai fiu chemat la control dar cei de la firma NEXT tot trimit sesizari cu colaboratorii care au plecat de la ei din firma.In cele din urma voi astepta derularea procesului si eliberarea de catre primarie a unui nou plan tarifar daca intr-adevar aceasta este problema, desii acum am inteles ca nu este nici o problema ca am planul tarifar emis in 2009 pentru ca tariful este acelasi. Sincer nu mai inteleg nimic. Ce pot face pentru a iesi din aceasta problema?
Buna ziua, am si eu o problema ,
Deti. Un PFA taxi de 2 luni am schimbat firma de taxi Next cu Speed taxi, luna aceasta este a doua luna consecutiv cand primesc o invitatie de la DGPLCMB , serviciul de control transporturi, utilitati publice.
Aceasta suna asa :

In vederea efectuarii unor verificari, sunteti invitat ca in termen de 48 ore de la primirea prezentei sa va prezentati la punctul nostru de lucru din splaiul independentei 291-293 et.2 s6 intre orele 14-15:00 cu documentele necesare desfasurarii de transport si cu masina echipata complet , precum si cu fisa de fundamentare pe elemente de cheltuieli completata semnata si stampilata de dvs in calitate de transportator.
In cazul neprezentarii urmeaza sa aplicam prevederile legale in vigoare. Si este semnata de mihai iorda he directo executiv adj. si sef serviciu valentin daniel voicu si de politist local emilian barta.


Data trecuta am mers la control mi s-a facut un proces verbal cum ca nu aveam fisa de tarife de la primarie , eu acea fisa o aveam doar ca era emisa in 2009 deoarece acum nu se mai emite. Acum ti se da un bon de ordine iar apoi iti teimite hartie acasa ca nu poate elibera lista de tarife din cauza firmei spees taxi care nu a depus nu stiu ce hartie. Am mers si am contestat procesul verbal la tribunalul bucuresti, ei ma mai pot amenda sau supune controlului acum din moment ce avem o speta de judecat in tribunal ? Ce ma sfatuiti sa fac , eu voi merge luni la control cu aceiasi lista de tarife sin 2009 si cu un nou bon de ordine cum ca am depus ptr noua fisa.

Ce ma sfatuiti sa fac daca se pote cand ajung acasa voi urca pozele invitatiei si a proceaului verbal de amenda de data trecuta.

Imi cer scuze ptr eventualele greseli de ortografie dar va scriu de pe telefon.
Răspuns la discuția Taxa auto
nu imi poate raspunde nimeni ?
Discuție Taxa auto
Eu am o solenza anul fabricatiei 2004 inmatriculata prima oara in iulie 2004 dar in 2009 am reinscris-o schimbandu-i numerele de inmatriculare,intrebarea mea este daca masina a fost inscrisa in 2009 mai platesc taxa de inmatriculare?
am inteles asta se face la registru comertului sau puteti sa ma ajutati dumneavoastra contracost?atat ma intereseaza sa fac in asa fel sa poata intra si baiatul meu cu mine..presupun ceva taxe?licenta ramane aceiasi?
si cum as putea transforma incat sa il pot pune si pe baiatul meu sofer pe masina? pot transforma licenta?
Ca PFA LICENTA TAXI pot lua baiatul sa lucreze cu mine pe masina?bineinteles cu atestat.?el dupa anul de incepator isi poate obtine atestatul de taximetrist ?Va multumesc anticipat.
Oricum banii nu ii am ei nu ofera o alta solutie...rate sau ceva deci nu vor vedea acei bani de la mine...ce se poate intampla in acest caz? Multumesc Mult pentru raspunsurile dumneavoastra.
Am inteles dar nimeni nu a spus nimic despre acest lucru s-au trezit acum ca as avea de plata 170milioane lei vechi acesti bani nu am de unde sa ii scot ..profitul net al meu pe zi e undeva intre 30-40 lei.In momentul de fata nu ma ajung nici macar la salariul minim pe econimie.Conform articolului dat de ei in acea scrisoare de acum incolo nu mai trebuie sa platesc?
Dupa 5 ani conform legii nu se sterg datoriile?Nu mai inteleg absolut nimic.
Buna ziua am primit un plic de la Casa nationala de pensii,sa ma prezint la ei de urgenta conform legii 263/2010 art.6 punctu IV ..Am mers acolo si mi-au spus ca am de plata 170 milioane lei vechi de acum 5 ani contributii..Legea a fost data in 2010 cum se poate ca aceasta sa fie aplicata retroactiv?Pot sa ii dau in judecata? va rog frumos raspuns urgent pentru ca vreau sa actionez cat mai repede.Multumesc anticipat cu Respect Alexandru Popa.