avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters156394

Activitate ContSters156394

Răspuns la discuția Preaviz demisie militar
Ce se intampla in cazul in care superiorul catre care este inaintata notificarea de demisie refuza inregistrarea acesteia? Termenul de preaviz incepe sa curga de la inregistrarea acesteia - asa inteleg din legea 188/1999.
Ce durata are preavizul unui militar, de la data notificarii demisiei? Pot superiorii refuza, din varii motive, luarea la cunostinta referitor la decizia de demisie a militarului?
Demisia unui militar se realizeaza in baza Codului Muncii, ca la un angajat civil? Daca da, la ce articol se raporteaza actul demisiei? In caz contrar, in baza carui act normativ se realizeaza demisia?
Cum va dati seama ca, daca de la comitere, pana in prezent nu am fost citat la politie, inseamna ca nu s-a intocmit dosar penal pe numele meu? Incerc sa deslusesc ce poate insemna chestia asta si sunt putin agitat, amintindu-mi de evenimentul despre care spun, chiar daca pe citatie sta scris "martor"...
Sper sa nu fie pentru acel eveniment, desi ma intreb ce fac firmele de paza cu copiile actelor de identitate si declaratiile completate de cei prinsi in fapt. M-ar mai mira durata enorma de la data comiterii pana acum la citatie - cam 1 an si 6,7 luni. Aveti idee, s practica asa ceva, reclamarea celor prinsi de firmele de paza si apoi cercetarea lor?
Se poate reprograma audierea? Ce ar trebui sa declar ca sa ma aleg numai cu amenda administrativa?
Politia, in functie de cum analizeaza fapta, nu poate dispune NUP si comunicarea catre instanta de judecata? Apoi, instanta poate decide sanctionarea cu amenda administrativa, corect?
Este absolut necesar un avocat intr-o astfel de situatie?
Acum un an si jumatate am sustras cateva obiecte, in valoare de aproximativ 25 lei. dintr-un hypermarket. Am fost oprit de paznici, s-a dat o declaratie ca regret fapta, s-a facut copie a CI, m-au taxat cu 70 de lei si am plecat. Au spus ca nu vor reclama nimic la politie.
Acum am primit o citatie, in calitate de martor, intr-un dosar de cercetare penala din anul in care amn savarsit eu fapta. Reper, este specificat ""martor". Sa fie din cauza acelui eveniment, dar de ce sunt citat "martor"??
Daca asta este motivul, in cazul recunoasterii faptei, ce se poate dispune impotriva mea?
Sunt anuntate schimbari incepand cu 2012? Unii brokeri spun ca din 2012, o parte din contributia lunara va trebui obligatoriu directionata catre companii private.
Au fost implementate schimbari legislative privind contributia obligatorie la casa de asigurari de sanatate, incepand cu 2012? Diverse persoane cauta sa coopteze cati mai multi oameni pentru semnarea unor documente/precontracte pentru alocarea unui procent din contributia lunara obligatorie catre o companie privata de asigurari de sanatate.

1. Este legal? Are un fundament real?
2. Se va institui si pentru sanatate o forma de contributie in genul Pilonului II de pensii private?
Va multumesc pentru raspuns, dar va rog explicati-mi procedura de urmat, prin intermediul administratorului judiciar, in aceasta situatie.

In plus, v-as intreba daca, in urma vanzarii bunului patrimonial, veniturile obtinute vor fi destinate obigatoriu stingerii datoriilor existente. Multumesc.
O societate se afla in derularea procedurii de insolventa, solicitata de un creditor persoana juridica. Asociatii vor sa vanda un bun patrimonial al firmei in insolventa? In ce conditii se poate realiza, legal, vanzarea acelui bun, tinand cont ca firma se afla in insolventa si nu si-a stins datoriile?? Ce solutie vedeti pentru concretizarea acestui demers, in legalitate, fara a astepta acoperirea datoriilor catre creditor?