avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Activitate flaminia_bc

Activitate flaminia_bc

In urma achitarii cu BCF cei de la statie sunt obligati sa emita un bon nefiscal.Simplu si eficient,ei trebuie sa descarce gestiunea dvs sa aveti dovada ca ati folosit bonul si ca n-ati facut altceva cu el.
Răspuns la discuția A.N.P SAU S.R.L
Sunt exact in aceeasi situatie si vreau sa spun ca raspunsurile pe care le-am primit pe forum nu au fost chiar cele pe care le asteptam.Acum depinde din ce motiv nu stiti pentru care sa optati.Si un SRL poate infiinta o gradinita ca si un ONG.Deci acest lucru se poate face in ambele situatii perfect legal.Problema la ONG este ca nu aveti cum sa scoateti profitul din firma decat sub forma de salariu f mare al administratorului pe care ar urma sa platiti aproape 70 % taxe.La SRL e mai simplu...profitul poate fi scos sub forma de dividente impozitate doar cu 16% cei drept de doua ori dar apare problema TVA.Aici a venit si intrebarea mea catre cei din forum si am primit raspunsuri contradictorii.Oricum din cate am inteles in momentul in care esti autorizat de Ministerul Invatamantului devii neplatitor de TVA.Deci,ce voi face eu: Imi voi infiinta o societate neplatitoare de TVA si voi avea grija sa o autorizez la MInister pana inainte de a depasi plafonul de 35.000 de euro/anual.
In luna septembrie 2010 intentionam sa infiintam in Bacau o gradinita particulara.Detinem deja o societate comerciala care este platitoare de TVA.In situatia in care am desfasura activitatea cu aceasta societate din media
de 700 de lei /luna incasati pentru fiecare copil 135 lei ar reprezenta TVA incasat.Din acest TVA incasat foarte putin ar fi deductibil si anume acela cu masa si cateva maruntisuri de cheltuieli(material didactic,energie electrica,apa,etc),cheltuielile principale-salarii si chirie nefiind purtatoare de TVA ce ar putea fi dedus.In cazul in care vom infiinta o firma noua,neplatitoare de TVA vor aparea cheltuieli
suplimentare impozitul minim si limita plafonului de neplatitor de TVA se va situa la 35.000 euro calculati la cursul de la 1 ianuarie din anul anterior,adica 139.483 lei.Impartind aceasta suma la 12 luni rezulta un rulaj maxim lunar pentru a fi neplatitor de TVA de 11.600 lei echivalentul a 16 copii.Noi estimam 15-20 copii pana in decembrie si 35-40 pana in septembrie anul viitor.Din acest motiv suntem in dilema si nu stim care e solutia cea mai convenabila.Va rugam sa ne spuneti cum ati proceda dumneavoastra daca ati fi in locul nostru.Multumim!!!


da, m-am exprimat aiurea, intrebarea exacta era daca legislatia actuala permite infiintarea unei gradinite de catre o societate comerciala. Se pare ca da, nu mai e obligatorie infiintarea unei ONG.

Va multumesc!
Sunt intr-o dilema, nu gasesc nicaieri ultimele norme privind infiintarea unei gradinite private, pana la urma trebuie neaparat o societate comerciala non profit sau ONG,? Mentionez ca societatea la care sunt administrator functioneaza de 5 ani, pot infiinta o gradinita privata in cadrul soceitatii existente deja?

Si mai am o intrebare legata de monitorizarea video online a copiilor in timpul somnului, exista o lege care sa interzica aceasta?

Va multumesc anticipat pentru raspuns