Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societate comerciala non profit pentru gradinita ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societate comerciala non profit pentru gradinita privata?

Sunt intr-o dilema, nu gasesc nicaieri ultimele norme privind infiintarea unei gradinite private, pana la urma trebuie neaparat o societate comerciala non profit sau ONG,? Mentionez ca societatea la care sunt administrator functioneaza de 5 ani, pot infiinta o gradinita privata in cadrul soceitatii existente deja?

Si mai am o intrebare legata de monitorizarea video online a copiilor in timpul somnului, exista o lege care sa interzica aceasta?

Va multumesc anticipat pentru raspuns
flaminia_bc, utilizator
Nu exista denumirea de societate comerciala non-profit ... va puteti infiinta fie o societate comerciala , fie un ONG pentru o gradinita privata.
Despre infiintarea unei gradinite particulare puteti citi aici:
[ link extern ]

www.avocatnet.ro/content/for...

da, m-am exprimat aiurea, intrebarea exacta era daca legislatia actuala permite infiintarea unei gradinite de catre o societate comerciala. Se pare ca da, nu mai e obligatorie infiintarea unei ONG.

Va multumesc!
flaminia_bc, utilizator