avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1312 soluții astăzi
Forum Activitate marinescucristian

Activitate marinescucristian

Iulian Manea a scris:

Se face media pentru timpul lucrat de la angajare, daca sunt mai putin de 6 luni si nu a mai lucrat anterior ca sa aduca de acolo dovada cu zilele lucrate si venitul obtinut inaintea incetarii CIM.



Lucreaza de 6 luni la alta societate
Buna ziua! Am cumparat un teren pe Persoana Juridica pe care vreau sa construiesc ceva. Am fost la primarie si am discutat cu referentul de urbanism si cu primarul si mi-au zis ca pot construi fara probleme. Mi-am facut proiectul dupa care m-am dus cu el la primarie, totul fiind in regula, drept urmare am obtinut Certificatul de urbanism, unde imi spune ca trebuie sa obtin niste avize, respectiv: Consiliul Judetean, Ordinul arhitectilor din Romania, Agentia Pentru Protectia Mediului, Ministerul Sanatatii-Directia de Sanatate Publica Judeteana, EON Moldova Distributie SA si Directia Judeteana pentru Cultura si Patrimoniu National. Am obtinut toate avizele favorabile mai putin cel de la Directia Judeteana pentru Cultura si Patrimoniu National, de unde nu am primit niciun raspuns. Am depus cererea impreuna cu dosarul pe data de 15.11.2010. Din discutiile pe care le-am avut cu ei au zis ca nu e de competenta lor (ei fiind Comisia Locala pentru Cultura si Patrimoniu National) si trebuie sa trimita dosarul la Iasi unde se va reuni Comisia Zonala pentru Cultura si Patrimoniu National. In 30 zile nu am primit niciun raspuns asa ca am trecut pe la Directia Judeteana pentru Cultura si Patrimoniu National, unde mi-au spus ca am obtinut aviz favorabil dar aceasta comisie este consultativa si trebuie sa trimita dosarul la Bucuresti, unde se va intruni Comisia Nationala pentru Cultura si Patrimoniu National. Pe data de 20.12.2010 le-am mai facut o instiintare ca nu mi-au raspuns in termen de 30 de zile la care iarasi nu am primit nici un raspuns. Intre timp am aflat un nr. de telefon de la o institutie de la Bucuresti (tot ceva legat de culte.......nu stiu exact cum se numesc) unde se intrunesc membrii acestei comisii nationale si am vorbit cu un domn care mi-a zis ca in decembrie nu se intalnesc membrii acestei comisii, poate in ianuarie, dar fiind multe dosare si ei putini nu garanteaza ca imi va fi solutionat dosarul. Intre timp au mai trecut 30 de zile si le-am mai facut o adresa pe data de 21.01.2011 in care ii rugam sa ne informeze in ceea ce priveste dosarul depus in data de 15.11.2010. In concluzie, am depus dosarul pentru obtinerea avizului la o institutie publica si nu am primit raspuns (in scris) desi am mentionat ca vreau acest lucru nici dupa 60 de zile. Am citit pe forumuri ca este o lege care "spune" ca daca o institutie publica nu raspunde in scris la o cerere in termen de 30 zile, se poate apela la acordul tacit. Va intreb daca pot considera ca si obtinut acest aviz, atata timp cat nu am primit niciun raspuns sau ce as avea de facut. Va multumesc!
Buna ziua! Sotia a nascut un copil pe data de 6 septembrie. Ea a fost angajata la 2 societati. Va rugam sa ne indrumati ce avem de facut pentru a beneficia de alocatie si de indemnizatie si daca ii sunt platite concediile medicale si indemnizatiile de la ambele societati. Am vrea sa stim ce au de facut ambele societati pentru ca, contabilii nu prea sunt amabili si comunicativi.
Discuție Cotizatie CAS
Buna ziua. Mama mea are o Intreprindere Individuala si e pensionata de boala. Plateste pentru intreprindere in fiecare luna "sanatatea" cum zice ea. Va roaga sa ii spuneti daca este si pensionara daca mai trebuie sa plateasca CAS. Va multumesc!
Buna ziua! Sotia mea lucreaza cu carte de munca la 2 societati: la una cu 8 ore si la cealalta cu 4 ore. As vrea sa stiu daca beneficiaza de concediu prenatal de la ambele societati si daca trebuie depus certificatul medical de ambele societati la CAS. Va multumesc!