Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie si alocatie nou nascut.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie si alocatie nou nascut.

Buna ziua! Sotia a nascut un copil pe data de 6 septembrie. Ea a fost angajata la 2 societati. Va rugam sa ne indrumati ce avem de facut pentru a beneficia de alocatie si de indemnizatie si daca ii sunt platite concediile medicale si indemnizatiile de la ambele societati. Am vrea sa stim ce au de facut ambele societati pentru ca, contabilii nu prea sunt amabili si comunicativi.
nu cred ca e o deformatie profesionala a contabililor sa fie asa, insa ei trebuie sa va emita o adeverinta din care sa rezulte perioada si salariul cu care ati fost incadrata si care trebuie depusa la biroul de prestatii sociale din cadrul primariei de care apartineti