avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate szade

Activitate szade

De ce mi s-a calculat pensia cu coeficienteu 1.2 desi eu am iesit la pensie anul acesta in iunie. e adevarat ca am indeplinit conditiile de pensionare anul trecut dar cererea mea ma depus-o in acest an .Care e coeficientul legal?
Avansarea in grad profesoinal la functionarii publici se poate face la 2 sau 3 ani?
sau depinde de cate evaluari profesionale ai? Exista ceva modificare legislativa in acest sens?
Va multumesc.
Discuție pauza de masa
Daca functionarii publici au programul de munca de la orele 8-16,nu au dreptul la pauza de masa?Daca da,va rog sa-mi spune-ti si la cate minute au dreptul.
In cazul in care activitatea se desfasoara la calculator atunci la fiecare ora lucrata se da o pauza de 10 minute?

Va multumesc.
Discuție zile libere
zilele de 24 si 31 decembrie sunt zile libere decretate prin lege? Se aplica si pentru functionarii publici?
Avansarea in grad profesional la functionarii publici se face din 2 in 2 ani sau din 3 in 3 ani?
Buna ziua.Va rog daca puteti sa ma lamuriti si pe mine de cata vechime in munca este nevoie pentru a beneficia de idemnizatie si daca am concediu medical mai multe luni inainte de nasterea copilului atunci nu mai am dreptul la concediul de 1 an pentru cresterea copilului?Multumesc .
Buna ziua.Am o nelamurire cu avansarea in clase a unui functionar public,adica o persoana care este referent superior cu o vechime de 5 ani in clasa respectiva si care termina o facultate nu poate avnsa in clasa decat la consiler asistent?In modul acesta persoana in cauza este dezvantajata deoarece indemnizatia nu ii creste deloc.Nu exista totusi vreo modificare legislativa prin care se poate modifica acest aspect?Care este legea mai exact dupa care se fac avansarile in clase?Va rog mult ajutati-ma !
Va multumesc.
Buna ziua.avand in vedere ca trebuie sa particip la succesiunea dupa moartea tatalui,initiata de sora mea,va rog sa ma lamuriti si pe mine aupra unor aspecte juridice legate de acest fapt.Care sunt taxele ce trebuie sa le platesc eu ,succesiunea este initiata in termenul de 6 luni.Care este cota ce imi revine din mostenire.Din anumite motive ,am impresia ca mama ar vrea ca partea ei sa revina sorei mele ,se poate face acest lucru acum,cat este in viata ?Eu nu pot sa am nici un cuvant de spus sau ce pot face din punct de vedere juridic.Va multumesc.
Buna ziua.Asi dori sa-mi raspundeti si mie la urmatorea problema.Sunt functionar public,referent superior 1cu1.Anul acesta am devenit licentiat si conform legii in ce grad pot sa avansez,dupa depunerea diplomei de licenta la dosar?.Se poate avansa direct in gradul de consilier principal.daca vechimea si calificativele obtinute o permit?
Buna ziua .As dori sa-mi raspundenti la intrebarea de mai sus ,adica juridic e posbil asa ceva,fara acordul meu?.
Am contract cu Orange-ul pe firma mea si saptamana trecuta am fost sa-l reziliez deaorece as vrea sa mai reduc din costuri si contractul cu ei expira pe data de 22iunie.Raspunsul de la reprezentanta Orange a fost ca nu se poate rezilia deoarece calculatorul a prelungit automat cu inca un an abonamentul.Se poate sa ma creada chiar asa de aiurit incat sa ma minta in fata?
As dori sa ma sfatuiti ce pot sa fac sa termin cu ei pe cale amiabila sa nu ajung la judecata.Va multumesc. [b