Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea dupa tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea dupa tata

Buna ziua.avand in vedere ca trebuie sa particip la succesiunea dupa moartea tatalui,initiata de sora mea,va rog sa ma lamuriti si pe mine aupra unor aspecte juridice legate de acest fapt.Care sunt taxele ce trebuie sa le platesc eu ,succesiunea este initiata in termenul de 6 luni.Care este cota ce imi revine din mostenire.Din anumite motive ,am impresia ca mama ar vrea ca partea ei sa revina sorei mele ,se poate face acest lucru acum,cat este in viata ?Eu nu pot sa am nici un cuvant de spus sau ce pot face din punct de vedere juridic.Va multumesc.
Taxele le plateste cel care a deschis actiunea la instanta si ulterior, la finalul dosarului se vor imparti intre mostenitori. Daca mama vrea sa ii dea partea ei surorii atunci poate ulterior dezbaterii succesorale sa ii vanda liber cota ei din mostenire